Mətbuat şərhi 13 iyul 2018 04:52
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 10-12 iyul 2018-ci il tarixlərində Belçika Krallığının paytaxtı Brüssel şəhərində işgüzar səfərdə olub. Prezident İlham Əliyev səfər zamanı NATO-nun Zirvə Toplantısı çərçivəsində Şimali Atlantika Şurasının “Qətiyyətli Dəstək” üzrə Əməliyyat Tərəfdaş Dövlətləri və potensial Əməliyyat Tərəfdaş Dövlətləri ilə birlikdə dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində iclasında iştirak edib. İclasda Prezident İlham Əliyev çıxış edib.
NATO üzv dövlətləri zirvə toplantısının yekununda qəbul etdikləri kommunikedə növbəti dəfə Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü, müstəqilliyi və suverenliyinə və eləcə də Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin bu prinsiplər əsasında həllinə dəstək ifadə ediblər.
2006-cı ildən başlayaraq NATO üzv dövlətləri zirvə toplantılarının yekununda qəbul olunan bəyanatlarda Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü, müstəqilliyi və suverenliyinə davamlı olaraq dəstəklərini ifadə edirlər.
Azərbaycan Respublikası Avropa İttifaqı və NATO üzv dövlətləri tərəfindən müvafiq olaraq Avropa İttifaqı-Azərbaycan Tərəfdaşlıq Prioritetləri Sənədi və NATO-nun Brüssel zirvə toplantısının kommunikesində növbəti dəfə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyinə, o cümlədən sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmət və dəstəyin ifadə olunmasını təqdir edir.

No:172/18, Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
The President of the Republic of Azerbaijan H.E .Mr. Ilham Aliyev was on the working visit to Brussels, Kingdom of Belgium on 10-12 July 2018. Within the visit President İlham Aliyev attended the meeting of the North Atlantic Council at the level of Heads of State and Government with Resolute Support Operational Partner Nations and potential Operational Partner Nations in the framework of NATO Summit. At the meeting President İlham Aliyev delivered a speech.
NATO Member States at Summit Communique adopted at the level of Heads of State and Government once again reiterated their commitment to support the territorial integrity, independence, and sovereignty of Azerbaijan and the efforts towards a peaceful settlement of Armenia-Azerbaijan conflict based upon these principles and the norms of international law. They urged parties to engage constructively and with reinforced political will in peaceful conflict resolution, within the established negotiation frameworks.
Since 2006 NATO Member States at Summit Meeting Communiques reiterate their continuous support to the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
The Republic of Azerbaijan commends reiterated support by NATO Member States and EU respectively at Summit Communique and EU-Azerbaijan Partnership Priorities Document to the territorial integrity, sovereignty and inviolability of internationally recognized borders of Azerbaijan.
Based upon the principles and norms of international law, Helsinki Final Act respect and support to the territorial integrity, sovereignty and inviolability of internationally recognized borders of states constitute the fundamental basis of international relations and contribute to maintaining lasting peace and security.