Mətbuat şərhi 17 iyun 2017 04:20
No:172/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Parlamentlərarası İttifaqın Baş katibi Martin Çunqonq ilə görüşüb
17 iyun 2017 04:20
Görüşdə Azərbaycanla Parlamentlərarası İttifaq arasında əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsi aparıldı. Martin Çunqonq təmsil etdiyi qurumun ölkəmizlə əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov bu səfərin ikitərəfli əlaqələrə mühüm töhfə verəcəyinə əminlik ifadə etdi.
Görüşdə Azərbaycanın MDB, Avropa Şurası, ATƏT və digər beynəlxalq təşkilatların parlament assambleyaları ilə uğurlu əməkdaşlığı qeyd edildi və müasir dövrdə parlament diplomatiyasının rolu xüsusi vurğulandı.
Nazir Elmar Məmmədyarov belə səfərlərin, xüsusən intensiv görüşlərin və fikir mübadiləsinin aparılmasının daha sıx əməkdaşlıq üçün əhəmiyyətli vasitə olduğunu dedi.

Press release 17 June 2017 04:20
No:172/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Martin Chungong, the Secretary General of the Inter-Parliamentary Union (IPU)
17 June 2017 04:20
At the meeting, the sides exchanged their views on the different aspects of cooperation between Azerbaijan and the IPU. Martin Chungong mentioned that IPU remains interested in the development of cooperation with our country.
Minister Elmar Mammadyarov expressed his assurance that this visit will give significant contribution to the bilateral relations.
During the meeting, the sides also emphasized the role of parliamentary diplomacy and noted the successful cooperation between Azerbaijan and Parliamentary Assemblies of CIS, Council of Europe, OSCE and other international organizations.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov noted that such visits, especially intensive meetings and exchange of views are essential means for furthering the cooperation.