No:171/26, Nazir Ceyhun Bayramovun D-8 İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Sohail Mahmud ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 aprel 2026 03:01
18 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumu çərçivəsində D-8 İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (D-8) baş katibi Sohail Mahmud ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə D-8 arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyi müzakirə edilib, siyasi, iqtisadi, ticarət, energetika, investisiyalar, nəqliyyat və logistika sahələrində əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib.
Azərbaycanın D-8 üzvlüyünə qəbul edilməsindən sonra keçən qısa müddət ərzində təşkilat daxilində apardığı aktiv fəaliyyət yüksək qiymətləndirilib, 2025-ci ilin oktyabr ayında Azərbaycanda ilk dəfə olaraq D-8 Həftəsinin təşkili, bu çərçivədə D-8 Enerji və İqlim Mərkəzi, D-8 Media Mükəmməllik Mərkəzi və D-8 Nəqliyyat Mükəmməllik Mərkəzinin ölkəmizdə yaradılması ilə bağlı atılan əməli addımlar məmnunluqla xatırlanıb.
Regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb, Yaxın Şərqdə gərginliyin azaldılması, atəşkəsin möhkəmləndirilməsi, beynəlxalq humanitar hüquqa riayət olunmasının vacibliyi qeyd edilib.

No:171/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary-General of the D-8 Organization for Economic Cooperation Sohail Mahmood
19 April 2026 03:01
On 18 April, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Secretary-General of the D-8 Organization for Economic Cooperation (D-8) Sohail Mahmood within the framework of the Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, the existing cooperation agenda between Azerbaijan and the D-8 was discussed, and opportunities for further development of relations in the fields of political, economic, trade, energy, investment, transport and logistics were reviewed.
The active activities carried out by Azerbaijan within the organization during the short period since its accession to the D-8 were highly appreciated, and the organization of the D-8 Week in Azerbaijan for the first time in October 2025, as well as the practical steps taken within this framework regarding the establishment of the D-8 Energy and Climate Center, the D-8 Media Excellence Center and the D-8 Transport Excellence Center in our country were recalled with satisfaction.
Views were exchanged on regional and international security issues, and the importance of reducing tension in the Middle East, strengthening the ceasefire, and observing international humanitarian law was noted.