No:171/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransanın ölkəmizdəki səfirinin geri çağırılması ilə bağlı yerli mətbuatın sualına cavabı
17 aprel 2024 10:38
Sual: Fransa Respublikasının Avropa və Xarici İşlər Nazirliyi 16 aprel tarixində açıqlama yayaraq, bu ölkənin Azərbaycandakı səfiri Ann Buayonun məsləhətləşmələr üçün Parisə çağırıldığını bildirib, Azərbaycanı Fransa ilə münasibətlərə xələl gətirən birtərəfli addımlarda təqsirləndirib. Fransa tərəfinin bu qərarını və açıqlamasını necə şərh edərdiniz?
Cavab: Məhz Azərbaycanın razılığı əsasında Fransanın 25 ilə yaxın müddətdə vasitəçilik roluna baxmayaraq, bu ölkənin 2020-ci il Vətən müharibəsindən sonra açıq-aşkar anti-Azərbaycan addımları hər kəsə məlumdur.
Fransa tərəfinin Azərbaycanı birtərəfli hərəkətlərdə təqsirləndirməsinə baxmayaraq, ölkəmizin Fransaya qarşı addımları və verdiyi rəsmi bəyanatlar yalnız bu ölkənin destruktiv fəaliyyətinə cavab xarakterli olub. Ölkəmizə qarşı qarayaxma kampaniyasına baxmayaraq, tərəfimizdən hər zaman dialoq qapıları açıq saxlanılıb.
Fransa xüsusilə son 3 il yarım müddətdə atdığı addımlar ilə Azərbaycanla Ermənistan arasında suverenlik və ərazi bütövlüyü əsasında əlaqələrin normallaşdırılması səylərini ciddi şəkildə sual altına qoyub və vəziyyətin gərginləşməsinə rəvac verib.
Fransanın BMT Təhlükəsizlik Şurasında, Avropa İttifaqı, Frankofoniya kimi təşkilatlarda və digər beynəlxalq platformalarda dəfələrlə Azərbaycan əleyhinə sənəd layihələrinin təşəbbüskarı olması, bu ölkənin bitərəf vasitəçi iddialarının tamamilə əsassız olduğunu sübut edib.
Məhz Fransada hakim partiyanın nümayəndələrinin təşəbbüsü ilə Fransa Parlamentində ölkəmizə qarşı çoxsaylı əsassız ittihamların, təhqir və təhdidlərin əks olunduğu, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini sual altına qoyan və xələl gətirən, keçmiş qondarma rejimi tanıyan qərar və qətnamələr qəbul edildiyini xatırlatmaq istərdik.
Bu müddət ərzində Fransa ərazisində mövcud olan Azərbaycanofob mühitin nəticəsi olaraq səfirliyimizə qarşı dəfələrlə hücumların edilməsi və səfirliyin binasına zərər yetirilməsi, nəhayət ağlasığmaz addım kimi 19-cu əsr görkəmli Azərbaycan şairəsi Xurşidbanu Natəvanın büstünə qarşı vandallıq aktlarının törədilməsi və hökumət tərəfindən bunun qarşısının alınması üçün tədbirlər görülməməsi Fransanın Azərbaycan əleyhinə kampaniyasının tərkib hissələridir.
Eyni zamanda, Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyini və ev sahibliyini hədəf alan çağırışlar edən Fransanın Azərbaycanı birtərəfli addımlarda təqsirləndirməsi tam əsassızdır.
Bununla yanaşı, Ermənistanın geniş şəkildə silahlanmasını həyata keçirən, bölgədə militarizmi təşviq edən Fransanın addımlarının sülhə xidmət etmədiyi gün kimi aydındır.
Azərbaycan tərəfi dəfələrlə Fransaya təhdid və təzyiq dili ilə danışmağın heç bir nəticə verməyəcəyini bildirib və öz milli maraqlarının qorunması üçün bütün zəruri tədbirlər görəcəyini bir daha bəyan edir.

No:171/24, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the local media inquiry on the recall of French Ambassador
Question: On April 16, the Ministry of Europe and Foreign Affairs of the Republic of France issued a statement announcing that its Ambassador to Azerbaijan Anne Boillon had been recalled to Paris for consultations, accusing Azerbaijan of unilateral actions that damage its relations with France. How would you comment on this decision and the statement by France?
Answer: It is well known that despite the French side having played the role of a mediator for nearly 25 years due to Azerbaijan’s consent, the country has taken open and explicit anti-Azerbaijani actions following the 2020 Patriotic War.
Notwithstanding France’s accusation against Azerbaijan of unilateral actions, our country’s steps and official statements towards France have only been in response to this country's destructive activities. Despite the smear campaign against our country, dialogue channels have always been kept open on our side.
In particular, France’s actions over the past three and a half years have seriously put under question the efforts to normalize relations between Azerbaijan and Armenia based on sovereignty and territorial integrity and contributed to the escalation of the situation.
France’s initiatives against Azerbaijan in documents and resolutions at the UN Security Council, the European Union, the Francophonie, and other international platforms have proven that this country’s claims of being a neutral mediator are completely unfounded.
We also would like to recall the adoption of decisions and resolutions by the French Parliament solely based on initiatives of the ruling party’s representatives, where numerous unfounded accusations, insults, and threats have been made against our country, that questioned and undermined Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty, and recognized the former puppet regime.
During this period, the attacks against our Embassy and damage caused to the Embassy premises as a result of the Azerbaijanophobic environment existing in France, and lastly, vandalism acts against the bust of the 19th-century Azerbaijani poetess Khurshidbanu Natavan, and the failure of the government to take measures against such actions are part of France’s anti-Azerbaijani campaign.
At the same time, accusations against Azerbaijan for taking unilateral actions are completely unfounded, bearing in mind actions by France targeting Azerbaijan’s presidency of the 29th Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change.
At the same time, it is clear as day that the actions of France, which is extensively arming Armenia and promoting militarism in the region, do not serve peace.
The Azerbaijani side has repeatedly stated to France that speaking in a language of threat and pressure will not bring any results, and once again declares that it will take all necessary measures to protect its national interests.