Mətbuat şərhi 13 iyul 2018 04:34
No:171/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Müdafiə naziri Zakir Həsənov Amerika Birləşmiş Ştatlarından olan həmkarları ilə görüşüblər
13 iyul 2018 04:34
12 iyul tarixində NATO-nun Brüsseldə keçirilən zirvə toplantısı çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və müdafiə naziri Zakir Həsənov Amerika Birləşmiş Ştatlarının dövlət katibi Mayk Pompeo və müdafiə naziri Ceyms Mattis ilə görüşüblər. Görüşdə ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Uess Mitçel, Milli Təhlükəsizlik Şurasında baş direktor Fiona Hill, Azərbaycan Respublikasının ABŞ-dakı səfiri Elin Süleymanov və NATO yanında nümayəndəliyinin başçısı vəzifəsini icra edən Qaya Məmmədov iştirak edib.
Tərəflər Azərbaycan və ABŞ arasında tərəfdaşlığın səviyyəsindən məmnunluq ifadə etdilər. Nazir Elmar Məmmədyarov NATO-nun Brüssel sammitinin yekun kommunikesində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə təkrar ifadə olunan dəstəyin vacibliyini diqqətə çatdırdı.
Söhbət əsnasında regional məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparıldı və ABŞ tərəfi NATO-nun Əfqanıstanda Qətiyyətli Dəstək missiyasına və terrorizmə qarşı mübarizədə göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycana təşəkkür etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov həmkarına 11 iyul tarixində ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin iştirakı ilə Brüsseldə Ermənistan xarici işlər naziri ilə görüşü barədə məlumat verdi.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və müdafiə naziri Zakir Həsənov ABŞ-dan olan həmkarlarını Azərbaycana səfərə dəvət etdilər və onlar dəvəti məmnuniyyətlə qəbul etdilər.

No:171/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov and Minister of Defense Zakir Hasanov met with their counterparts from the United States of America
13 July 2018 04:34
Foreign Minister Elmar Mammadyarov and Minister of Defense Zakir Hasanov met with the United States of America Secretary of State Mike Pompeo and Secretary of Defense James Mattis on the margins of the NATO Summit in Brussels on July 12. Assistant Secretary of State for Europe and Eurasia Wess Mitchell, Senior National Security Council Director Fiona Hill, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the United States Elin Suleymanov and Acting Head of Mission of Azerbaijan to NATO Gaya Mammadov also participated in the meeting.The sides expressed satisfaction with the level of partnership between Azerbaijan and the United States. Minister Elmar Mammadyarov emphasized the importance of support for the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan in the Communique of the NATO Summit meeting in Brussels.
During the discussion the sides exchanged views on regional issues and United States expressed gratitude to Azerbaijan for support provided to the NATO-led Resolute Support mission in Afghanistan and fight against terrorism.
Minister Elmar Mammadyarov briefed his counterpart on the meeting with Armenian Foreign Minister in Brussels on July 11 with the participation of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov and Defense Minister Zakir Hasanov invited the respective counterparts from the United States to Azerbaijan and they accepted the invitation.