No:170/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Terhi Hakala ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
16 aprel 2024-cü il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropa İttifaqının Mərkəzi Asiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Terhi Hakalanı qəbul edib.
Görüşdə tərəflər Azərbaycan-Avropa İttifaqı əlaqələrinin cari vəziyyəti və perspektivləri, Azərbaycanın Orta Asiya-Avropa İttifaqı əlaqələrində rolu, beynəlxalq platformalar və formatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Enerji təhlükəsizliyi, kommunikasiyalar və nəqliyyat sahəsində Aİ ilə əldə olunmuş razılıqlar və bu çərçivədə Orta Asiya ilə əlaqələr müzakirələrin əsas mövzusunu təşkil edib.
Özündə enerji təhlükəsizliyi sahəsində birgə fəaliyyəti, habelə alternativ enerji resurslarının inkişaf etdirilməsini nəzərdə tutan Azərbaycan ilə Aİ arasında enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun bu sahədə əməkdaşlıqda əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdə ölkəmizin həm Bakı Limanında, həm də nəqliyyat və kommunikasiyaların inkişafı sahəsində həyat keçirdiyi işlər barədə qarşı tərəfə məlumat verilib.
Daha sonra, qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:170/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the European Union Special Representative for Central Asia, Terhi Hakala
17 April 2024 09:59
On 16 April 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the European Union Special Representative for Central Asia, Terhi Hakala.
During the meeting, the sides exchanged views on the current state and prospects of Azerbaijan–European Union relations, Azerbaijan’s role in Central Asia–European Union relations, as well as cooperation within international platforms and formats.
Energy security, communications, and transport, as well as agreements reached with the EU in these areas and relations with Central Asia within this framework, constituted the main topics of discussion.
The importance of the Memorandum of Understanding on a Strategic Partnership in the field of energy between Azerbaijan and the European Union, which envisages joint activities in energy security as well as the development of alternative energy resources, was emphasized.
The other side was also informed about the work carried out by our country both at the Baku Port and in the field of development of transport and communications.