No:169/25, Xankəndidə Beynəlxalq COP simulyasiya konfransına dair mətbuat məlumatı
26 aprel 2025-ci il tarixində Xankəndi şəhərində yerləşən Qarabağ Universitetində Qoşulmama Hərəkatı Gənclər Təşkilatı və İslam Əməkdaşlıq Gənclər Forumu Avrasiya Regional Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “Beynəlxalq COP simulyasiya konfransı” təşkil olunub.
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi, Elm vəTəhsil Nazirliyi, Azərbaycanın aparıcı universitetləri və xarici ölkləri təmsil edən 60 gənc nümayəndənin qatıldığı beynəlxalq tədbirin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Xarici işlər nazirinin müavini, COP29-un baş danışıqçısı Yalçın Rəfiyev, Elm və Təhsil nazirinin aparat rəhbəri Mətin Kərimli, Qarabağ Universitetinin rektoru Şahin Bayramov, Qoşulmama Hərəkatı Gənclər Təşkilatının sədri və COP29-un Gənc İqlim Çempionu Leyla Həsənova, İƏGF Avrasiya Regional Mərkəzinin direktoru Rafiq İsmayılov çıxış ediblər.
Natiqlər Azərbaycan COP29 sədrliyinin ilk milli tədbirinin məhz azad edilmiş Xankəndində Qarabağ Universitetinin ev sahibliyi ilə keçirilməsinin rəmzi əhəmiyyətini qeyd edib, gənclərin ətraf mühitin qorunması, iqlim dəyişikliyi ilə bağlı aparılan qlobal prosesdə aktiv iştirakının vacibliyindən, eləcə də 2024-cü ilin noyabrında Bakıda keçirilmiş COP29 tədbiri zamanı qəbul edilmiş qərarların həyata keçirilməsi perspektivlərindən, onun qlobal ekoloji prosesə verdiyi töhfələrdən bəhs ediblər.
Daha sonra Konfransın açılış mühazirəsi ilə AR XİN Xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Elşad İskəndərov gənclərə sülh və iqlim qovşağı sahəsində ölkəmizin təşəbbüsləri, COP29 zamanı qəbul edilmiş İqlim və Sülh fəaliyyəti üzrə Bakı çağırışı haqqında geniş məlumat verib. Ərazilərimizin işqalı dövründə bu ərazilərin ekoloji dağıntı və kütləvi mina çirklənməsinə məruz qaldığını vurğulayan səfir, münaqişənin həll olunmasının ümümbəşəri əhəmiyyətli bu unikal təbiət güşəsinin də ekoloji baxımdan qoruma altına alınması üçün yol açdığını xüsusi vurğulayıb.
İki gün ərzində davam edəcək tədbirdə gənc iştirakçılar işçi qruplara bölünərək, qlobal iqlim dəyişikliyi ilə bağlı müxtəlif ölkələrdə görülən işlərin effektivliyi, gənclərin bu prosesdə iştirakı, alternativ enerji, yaşıl dünya mövzuları ətrafında müzakirələr aparacaqlar.
Konfrans çərçivəsində İƏGF Avrasiya Regional Mərkəzi və Qoşulmama Hərəkatı Gənclər Təşkilatı arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumunun, eləcə də Xankəndi Gənclər Paktının imzalanacağı planlaşdırılır.

No:169/25, Press release on the International COP Simulation Conference in Khankendi
On 26 April 2025, the “International COP Simulation Conference” was organized at Karabakh University located in the city of Khankendi, jointly organized by the Non-Aligned Movement Youth Organization and the Eurasian Regional Center of the Islamic Cooperation Youth Forum.
At the opening ceremony of the international event, attended by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Science and Education, leading universities of Azerbaijan, and 60 young representatives from foreign countries, speeches were delivered by Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and COP29 Chief Negotiator Yalchin Rafiyev, Chief of Staff of the Ministry of Science and Education Metin Karimli, Rector of Karabakh University Shahin Bayramov, Chairperson of the Non-Aligned Movement Youth Organization and COP29 Youth Climate Champion Leyla Hasanova, and Director of the ICYF Eurasian Regional Center Rafiq Ismayilov.
The speakers noted the symbolic significance of holding the first national event of Azerbaijan’s COP29 presidency in liberated Khankendi, hosted by Karabakh University, emphasized the importance of active participation of youth in global processes related to environmental protection and climate change, and highlighted the implementation prospects of the decisions adopted during COP29 held in Baku in November 2024, as well as its contributions to global environmental processes.
Subsequently, Ambassador-at-Large of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elshad Iskandarov delivered the opening lecture of the Conference, providing young participants with detailed information about Azerbaijan’s initiatives in the field of the peace-climate nexus and the Baku Call on Climate and Peace Action adopted during COP29. Emphasizing that during the occupation period these territories were subjected to ecological destruction and massive mine contamination, the ambassador noted that the resolution of the conflict has opened the way for the environmental protection of this unique natural area of universal importance.
During the two-day event, young participants will be divided into working groups and will discuss issues such as the effectiveness of efforts undertaken in different countries to address global climate change, the role of youth in this process, alternative energy, and the concept of a green world.
Within the framework of the Conference, it is planned to sign a memorandum of understanding on cooperation between the ICYF Eurasian Regional Center and the Non-Aligned Movement Youth Organization, as well as the Khankendi Youth Pact.