No:168/21, AR XİN Mətbuat Xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Tacikistan Respublikasının xarici işlər naziri Sirociddin Muhriddin ilə telefon danışığına dair məlumatı
16 may 2021 05:42
15 may 2021-ci il tarixində nazir Ceyhun Bayramovun tacikistanlı həmkarı Sirociddin Muhriddin ilə telefon danışığı baş tutub.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan-Ermənistan sərhədində baş vermiş gərginliklə bağlı həmkarına məlumat verərək, Azərbaycan sərhəd qüvvələrinin ölkəmizə aid mövqelərdə yerləşdiyini və bu prosesin adi rejimdə və sistematik qaydada icra edildiyini qeyd edib.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həyata keçirilən sərhəd mühafizə sisteminin gücləndirilməsi tədbirləri ilə bağlı, bundan öncə də bəzi narazılıqların olduğu, lakin onların üçtərəfli bəyanatı imzalayan tərəflərin iştirakı ilə danışıqlar yolu ilə həll edildiyi qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb.
Sərhəddəki son gərginliklə bağlı AR Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəhbərliyinin dərhal bölgəyə ezam edildiyi və qarşı tərəfin sərhədçiləri ilə danışıqların aparıldığı bildirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın bu məsələ ilə bağlı Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatına müraciətinin heç bir əsasının olmadığını və bunun Ermənistan rəhbər dairələri tərəfindən məsələnin siyasiləşdirmək cəhdindən başqa bir şey olmadığını KTMT-ya hazırda sədrlik edən Tacikistanın xarici işlər nazirinin diqqətinə çatdırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov bu kimi gərginliklərin siyasi və danışıqlar yolu ilə həll ediıməli olduğunu vurğulayıb.

No:168/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan Sirojiddin Muhriddin
On May 15, 2021, Minister Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with his Tajik counterpart Sirojiddin Muhriddin.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart about the tension on the Azerbaijani-Armenian border, noting that the Azerbaijani border forces are deployed in the positions of our country and this process is carried out in a normal and systematic manner.
The opposite side was informed that earlier there were some disagreements over the measures taken to strengthen the border protection system within the framework of Azerbaijan's territorial integrity, but they were resolved through negotiations with the participation of the signatories of the trilateral statement.
It was stated that the leadership of the State Border Service of the Republic of Azerbaijan was immediately sent to the region in connection with the latest tensions on the border and talks were held with the border guards of the opposite side.
Minister Jeyhun Bayramov told the Tajik Foreign Minister, who currently chairs the Collective Security Treaty Organization (CSTO), that Armenia's appeal to the CSTO on this issue has no basis and is nothing but an attempt by Armenian authorities to politicize the issue.
Minister Jeyhun Bayramov stressed that such tensions should be resolved through political means and negotiations.