No:168/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Çin Xalq Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfirini qəbul edib
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Çin Xalq Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vey Cinhuanı diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul etdi.
Görüşdə Azərbaycan və Çin arasında mövcud olan ikitərəfli əlaqələr, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticarət, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlıq münasibətləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, eyni zamanda münasibətlərin daha da inkişafı üçün böyük potensialın mövcud olduğu vurğulandı.
Səfir Vey Cinhua fəaliyyət müddəti ərzində Azərbaycan və Çin arasında ikitərəfli münasibətlərin möhkəmləndirilməsi istiqamətində səylərini əsirgəmədiyini bildirdi. Səfir, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin Çin Xalq Respublikasına sonuncu işgüzar səfərinə və bu səfər çərçivəsində baş tutmuş Çin Xalq Respublikasının Sədri Zati-aliləri cənab Si Cinpin ilə görüşü, eləcə də Çin Xalq Respublikasının Xarici İşlər naziri Van İnin bu yaxınlarda Bakıya ilk rəsmi səfəri də daxil olmaqla tərəflər arasında son zamanlar həyata keçirilən yüksək səviyyəli qarşılıqlı təmasların ikitərəfli münasibətlərin daha da genişləndirilməsinə töhfə verdiyini vurğuladı.
Səfir Vey Cinhua Çinin Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və müstəqilliyini dəstəklədiyinə dair mövqeyini bir daha ifadə etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfəsinə görə Səfir Vey Cinhuana təşəkkür etdi. O, ikitərəfli əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini qeyd etdi və son zamanlar baş tutan qarşılıqlı səfər mübadiləsinin münasibətlərin daha da dərinləşməsinə təkan verdiyini bildirdi. Nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizin Çinin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, xüsusilə də dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığı prinsiplərinə dəstək verməklə bağlı prinsipial mövqeyini alqışladığını vurğuladı.

No:168/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to the Republic of Azerbaijan
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to the Republic of Azerbaijan Mr. Wei Jinghua upon the termination of his diplomatic tenure.
At the meeting, the sides exchanged views on the existing bilateral relations, including cooperation in political, economic, trade, tourism and other fields, at the same time underlined the great potential for further development of bilateral ties.
The Ambassador Wei Jinghua noted that he did spare no efforts to strengthen bilateral relations between Azerbaijan and China during his tenure. He emphasized that the latest high level mutual contacts between the two states, including the last working visit of the President of the Republic of Azerbaijan His Excellency Mr. Ilham Aliyev to the People's Republic of China and his meeting with the Chairman of the People's Republic of China His Excellency Mr. Xi Jinping, as well as the recent official visit of Mr. Wang Yi, the Minister of Foreign Affairs of the People's Republic of China to Azerbaijan, contributed to further expanding the bilateral relations.
Ambassador Wei Jinghua reiterated the position of China on respecting the sovereignty, territorial integrity and independence of Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov thanked Ambassador Wei Jinghua for his contribution to the development of relations between the two countries. Minister underlined the successful development of bilateral ties and referred to the recent mutual exchange of visits as important impetus to further deepening of the relationships. Minister emphasized that Azerbaijan welcomes the principled position of China based on norms and principles of international law, especially on respecting the sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of states.