No: 168/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqının Xarici Siyasət Xidmətinin Rusiya, Şərq Tərəfdaşlığı, Mərkəzi Asiya və ATƏT üzrə direktoru Lyuk Devini qəbul edib
Avropa İttifaqının Xarici Siyasət Xidmətinin Rusiya, Şərq Tərəfdaşlığı, Mərkəzi Asiya və ATƏT üzrə direktoru Lyuk Devinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan-Avropa İttifaqı arasında tərəfdaşlıq sazişi üzrə danışıqlar prosesinin növbəti raundu çərçivəsində Azərbaycanda səfərdədir.
Səfər əsnasında Nazir Elmar Məmmədyarov Lyuk Devini qəbul etdi. Tərəflər saziş layihəsi üzrə danışıqların konstruktiv və intensiv şəkildə aparılmasından məmnunluq ifadə etdilər və danışıqların bu mərhələsində əsasən siyasi və ticarət məsələlərinin müzakirə olunduğu qeyd olundu.
Qarşılıqlı anlaşma şəraitində keçirilən danışıqlar nəticəsində tərəfdaşlığa dair saziş layihəsi bu ilin sonunda keçiriləcək Avropa İttifaqı Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin zirvə toplantısına qədər yekunlaşdırılacağına ümidvarlıq ifadə olundu.
Görüşdə Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında əlaqələrin mövcud səviyyəsi və perspektiv inkişaf istiqamətləri barəsində fikir mübadiləsi aparıldı. Bu günlərdə keçirilmiş Azərbaycan-Avropa İttifaqı Biznes Forumunun iqtisadiyyat, ticarət və investisiyalar sahəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişafı üçün yeni imkanlar yaratdığı qeyd olundu.
Avropa Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə Danışıqları üzrə Avropa İttifaqının Komissarı Cohannes Hannın 16 iyun tarixində Azərbaycana səfəri çərçivəsində də Azərbaycan-Aİ əməkdaşlığının müxtəlif aspektləri, xüsusilə nəqliyyat, ticarət, uzlaşma (connectivity) və başqa sahələr üzrə ətraflı müzakirələrin aparılacağına əminlik ifadə olundu.
Həmçinin görüş əsnasında tərəflər regional məsələlərə dair fikir mübadiləsi apardılar.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunan nazir Elmar Məmmədyarov Aİ-nin Xarici və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Qlobal Strategiyasında əks olunduğu kimi Aİ tərəfindən həlli uzaldılmış münaqişələrə münasibətdə dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət prinsipi əsasında vahid mövqedən yanaşılmasının vacibliyini diqqətə çatdırdı.

Press release 15 June 2017 04:57
No:168/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Luc Devigne, Director for Russia, Eastern Partnership, Central Asia and OSCE of the European External Action Service
15 June 2017 04:57
The delegation headed by Luc Devigne, Director for Russia, Eastern Partnership, Central Asia and OSCE of the European External Action Service is visiting Azerbaijan within next round of negotiations on Azerbaijan-European Union partnership agreement.
Within the frameworks of the visit Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Luc Devigne. The sides expressed their satisfaction with the constructive and intensive pace of negotiations on the draft partnership agreement. It was noted that at this round of negotiations main focus of discussion was political and trade issues.
They expressed their hope that as a result of the talks conducted in an atmosphere of mutual understanding the draft of partnership agreement will be finalized by the Summit Meeting of the European Union Eastern Partnership countries to be held at the end of this year.
At the meeting the sides also exchanged views on the current status of relations and prospective development of cooperation between Azerbaijan and the EU. It was noted that recently held Azerbaijan – EU Business Forum provided new opportunities for further development of mutually beneficial economic, trade and investment cooperation.
The sides expressed assurance that during the visit of Johannes Hahn, the Commissioner for European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations on June 16, fruitful discussions will be held on various aspects of Azerbaijan-EU cooperation with a particular focus on transport, trade, connectivity issues.
During the meeting, regional issues were also discussed. Touching upon Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict Minister Mammadyarov stressed the importance of a unified approach by EU with respect to the resolution of protracted conflicts based on the principles of respecting to the territorial integrity and sovereignty of states within internationally recognized borders, as it is enshrined in the Global Strategy of EU.