No:167/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Türk Dövlətləri Təşkilatı Xarici İşlər Nazirləri Şurasının qeyri-rəsmi iclasında iştirak və çıxışına dair mətbuat məlumatı
19 aprel 2026 02:29
18 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Antalya Diplomatiya Forumu çərçivəsində Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının qeyri-rəsmi iclasında iştirak və çıxış edib.
Nazir çıxışında Xarici İşlər Nazirləri Şurasının qeyri-rəsmi iclaslarının müntəzəm keçirilməsini müsbət qiymətləndirib, bu formatın təşkilatın gündəliyində duran məsələlərin açıq və səmərəli müzakirəsi, həmçinin sürətlə dəyişən qlobal və regional proseslərə dair fikir mübadiləsinin aparılması baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Beynəlxalq münasibətlər sistemində dərin transformasiya prosesinin getdiyi, geosiyasi parçalanmanın gücləndiyi, qlobal idarəetmədə qeyri-müəyyənliklərin artdığı və müxtəlif regionlarda münaqişə və böhranların vüsət aldığı hazırkı dövrdə TDT-nin rolunun daha da aktuallaşdığı vurğulanıb.
TDT-nin gücünün onun birliyində, ortaq dəyərlərində və ümumi baxışında əks olunduğu diqqətə çatdırılıb və əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da genişləndirilməsinin təşkilatın regional və qlobal çağırışların həllində rolunu daha da gücləndirəcəyinə inam ifadə olunub.
Görüşdə Yaxın Şərqdə son inkişaflar fonunda böhranın regional təhlükəsizliyə, qlobal və regional təchizat zəncirlərinə, iqtisadi və investisiya əlaqələrinə təsiri müzakirə olunub.
Atəşkəs və vasitəçilik səyləri nəticəsində əldə olunmuş irəliləyişlərin davamlı sülh ilə nəticələnməsi üçün real və davamlı strategiyaların vacibliyini vurğulayıblar.
İclas zamanı qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:167/26, Press release on the participation and speech of Minister Jeyhun Bayramov at the informal meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Turkic States
19 April 2026 02:29
On 18 April, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov participated and delivered a speech at the informal meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Turkic States (OTS) within the framework of the Antalya Diplomacy Forum.
In his speech, the Minister positively assessed the regular holding of informal meetings of the Council of Foreign Ministers and emphasized the importance of this format in terms of open and effective discussion of issues on the organization’s agenda, as well as exchange of views on rapidly changing global and regional processes.
It was emphasized that in the current period, when the international relations system is undergoing a deep transformation process, geopolitical fragmentation is intensifying, uncertainties in global governance are increasing, and conflicts and crises are expanding in various regions, the role of the OTS is becoming even more relevant.
It was brought to attention that the strength of the OTS is reflected in its unity, common values and shared vision, and confidence was expressed that further expansion of cooperation will further strengthen the organization’s role in addressing regional and global challenges.
During the meeting, the impact of the crisis on regional security, global and regional supply chains, economic and investment relations in the context of recent developments in the Middle East was discussed.
They emphasized the importance of realistic and sustainable strategies for ensuring that the progress achieved as a result of ceasefire and mediation efforts leads to sustainable peace.