Mətbuat şərhi 14 iyun 2019
No:167/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqının komissarı Yohannes Hanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqının (Aİ) Avropa Qonşuluq Siyasəti və Genişlənmə Danışıqları Direktorluğunun komissarı Yohannes Hanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə tərəflər Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında bir çox istiqamətlər üzrə mövcud olan qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq münasibətlərinə dair, o cümlədən yeni ikitərəfli Saziş üzrə danışıqlar, tərəfdaşlıq prioritetləri, enerji və nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıq, Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivləri və s. mövzular üzrə ətraflı fikir mübadiləsi apardılar.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqların hazırkı durumu, o cümlədən ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə xarici işlər nazirləri səviyyəsində keçirilmiş son görüşlər, eləcə də Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi təxribat əməlləri ilə bağlı Aİ komissarını məlumatlandırdı. Bölgədə dayanıqlı sülhün və davamlı inkişafın təmin olunması üçün münaqişənin həlli və ölkələrin bir-birlərinin beynəlxalq tanınmış sərhədlərinə hörmətlə yanaşmasının vacib olduğu vurğulandı.
Görüşdə tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələləri müzakirə etdilər.

Press release 14 June 2019 05:09
No:167/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov held a meeting with the delegation led by the EU Commissioner Johannes Hahn
14 June 2019 05:09
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov held a meeting with the delegation headed by the EU Commissioner for the European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn.
At the meeting, the sides had a broad exchange over the existing mutually beneficial cooperation in various fields, including the negotiations over the new bilateral Agreement, Partnership Priorities, cooperation in energy and transport areas, the perspectives of cooperation within the Eastern Partnership and etc.
Minister Elmar Mammadyarov informed the EU Commissioner on the current situation of the negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, including the latest meetings at the level of foreign ministers with the mediation of the OSCE Minsk Group co-chairs, as well as the latest provocations by the armed forces of Armenia at the line of contact. It was emphasized that the resolution of the conflict and respect to the inviolability of the internationally recognized borders is crucial for ensuring sustainable peace and development in the region.