No:166/19, Nazir Elmar Məmmədyarov Türkiyə Böyük Millət Məclisi Sədrinin müavininin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşdü
Nazir Elmar Məmmədyarov Türkiyə Böyük Millət Məclisi (TBMM) Sədrinin müavini Sürəyya Sədi Bilgicin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Sürəyya Sadi Bilgici ölkəmizdə salamlamaqdan məmnunluq hissi keçirdiyini diqqətə çatdıraraq, bu səfərin iki ölkə arasında olan qardaşlıq əlaqələrinin inkişafına öz müsbət təsirini göstərəcəyini vurğuladı.
Səmimi qarşılanmaya görə minnətdarlığını bildirən TBMM Sədrinin müavini Sürəyya Sədi Bilgic ölkəmizə səfəri çərçivəsində keçirdikləri görüşləri, xüsusilə də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunduqlarını məmnunluqla qeyd etdi və aparılmış fikir mübadiləsini yüksək dəyərləndirdi.
Tərəflər Bakıda keçirilən Regional Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq üzrə Parlament Konfransı və Dialoq və Əməkdaşlıq üzrə Bakı Parlament Platformasının təsis konfransından bəhs edərək, bu təşəbbüsün beynəlxalq parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafına böyük töhfə verəcəyini bildirdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov iki qardaş ölkə arasında əməkdaşlıq münasibətlərinin daha da irəli aparılması baxımından parlament fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi və parlamentarilər arasında eyni zamanda müvafiq beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın önəmini bildirdi.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.

No:166/19, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov met with a delegation led by the vice-speaker of Grand National Assembly of Türkiye
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov met with a delegation led by Sureyya Sadi Bilgic, vice-speaker of Grand National Assembly of Türkiye.
Expressing his satisfaction to welcome the delegation in the country, Minister Elmar Mammadyarov stressed that this visit will have a positive impact on the development of fraternal relations between the two countries.
Sureyya Sadi Bilgic thanked for the sincere welcome and noted with satisfaction the meetings held during the visit, especially the meeting with the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and highly valued the exchange of ideas that took place.
The sides underlined that the Parliamentary Conference on Regional Security and Cooperation and the founding conference of the “Baku Parliamentary Platform for Dialogue and Cooperation” in Baku will contribute to the development of international inter-parliamentary cooperation.
Minister Elmar Mammadyarov praised the activities of the parliament in terms of the development of friendly and cooperative relations between the two brotherly countries, as well as stressed the importance of cooperation between parliamentarians in the framework of the relevant international organizations.