No:165/25, Nazir Ceyhun Bayramovun ATƏT-in baş katibi Feridun Sinirlioğlu ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
25 aprel 2025 21:52
25 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizə səfəri çərçivəsində ATƏT-in baş katibi Feridun Sinirlioğlunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov və baş katib Feridun Sinirlioğlu arasında təkbətək müzakirələrdən sonra, hər iki tərəfin nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə görüş keçirilib.
Geniştərkibli görüş zamanı Azərbaycan-ATƏT ikitərəfli əməkdaşlığının hazırkı durumu və perspektivləri, regional inkişaflar və çağırışlar, postmünaqişə dövründə vəziyyət, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi kimi bir neçə əsas istiqamət üzrə ətraflı müzakirələr aparılıb.
ATƏT məkanında təhlükəsizlik mühitinin gərgin və mürəkkəb olaraq qaldığı hazırkı vəziyyətdə Təşkilatın yeni şərtlərə çevik adaptasiya olunmasının, çoxtərəfli platforma kimi öz aktuallığını qoruyub saxlaması və öhdəliklərini yerinə yetirməsinin tələb olunduğu vurğulanıb.
Ölkəmizin müstəqilliyinin ilk illərindən etibarən ATƏT-in aktiv üzvlərindən biri olduğu diqqətə çatdırılıb, xüsusilə hazırkı postmünaqişə dövründə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün imkanların mövcudluğu diqqətə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov postmünaqişə dövründə bölgəmizdəki son inkişaflar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, məcburi köçkünlərin yurdlarına qayıdışı, buna əngəl törədən mina təhdidi ilə mübarizə sahəsində görülən işlər barədə tərəf müqabilinə məlumat verib.
Postmünaqişə dövründə ATƏT-in Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin minalardan və partlamamış sursatlardan təmizlənməsi, həmin ərazilərdə ətraf mühit vəziyyətinin qiymətləndirilməsi kimi istiqamətlər üzrə müvafiq dəstək layihələri vasitəsilə bərpa və yenidənqurma fəaliyyətlərində rol ala biləcəyi ifadə olunub.
Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesinə toxunularaq tərəflər arasında sülh və dövlətlərarası münasibətlərin qurulması haqqında saziş layihəsi üzrə danışıqların yekunlaşmasından sonrakı vəziyyət barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Sülh sazişinin imzalanması üçün əsas şərtlər qismində Ermənistan konstitusiyasında hələ də Azərbaycana qarşı qüvvədə qalan ərazi iddialarının aradan qaldırılması və eləcə də münaqişənin bitməsi nəticəsində tarixə qovuşmuş, öz əhəmiyyətini itirmiş Minsk Qrupu, Fəaliyyətdə olan sədrin xüsusi nümayəndəsi, Yüksək Səviyyəli Planlaşdırma Qrupu kimi ATƏT təsisatlarının ləğv edilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Görüş zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov və baş katib Feridun Sinirlioğlu daha sonra mətbuat brifinqində apardıqları müzakirələrin nəticələrinə dair bəyanatlarla çıxış edib, jurnalistlərin suallarını cavablandırıblar.

No:165/25, Press release on the meeting between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and OSCE Secretary General Feridun Sinirlioğlu
25 April 2025 21:52
On 25 April 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the delegation led by the Secretary General of the OSCE Feridun Sinirlioğlu during his visit to Azerbaijan.
Following the tête-à-tête discussions between Minister Jeyhun Bayramov and Secretary General Feridun Sinirlioğlu, an expanded meeting was held with the participation of the delegations of both sides.
During the expanded meeting, detailed discussions were held on several key areas, including the current state and prospects of Azerbaijan-OSCE bilateral cooperation, regional developments and challenges, the situation in the post-conflict period, and the Azerbaijan-Armenia normalization process.
It was emphasized that in the current situation where the security environment in the OSCE area remains tense and complex, the Organization must adapt flexibly to new conditions, maintain its relevance as a multilateral platform, and fulfill its commitments.
It was noted that Azerbaijan has been one of the active members of the OSCE since the early years of its independence, and particularly in the current post-conflict period, there are opportunities to further expand cooperation.
Minister Jeyhun Bayramov informed the counterpart about the latest developments in the region in the post-conflict period, the large-scale restoration and reconstruction works carried out in the liberated territories, the return of internally displaced persons to their homes, and the efforts undertaken to combat the mine threat hindering this process.
It was stated that in the post-conflict period, the OSCE could play a role in restoration and reconstruction activities through relevant support projects, including mine clearance and the removal of unexploded ordnance in Azerbaijan’s liberated territories, as well as environmental assessment in those areas.
Touching upon the Azerbaijan-Armenia normalization process, an exchange of views was held on the situation following the finalization of negotiations on the draft agreement on peace and the establishment of interstate relations between the sides.
It was emphasized that among the main conditions for signing the peace agreement are the elimination of territorial claims against Azerbaijan still in force in Armenia’s Constitution, as well as the dissolution of OSCE institutions such as the Minsk Group, the Personal Representative of the Chairperson-in-Office, and the High-Level Planning Group, which have lost their relevance due to the end of the conflict.
During the meeting, other regional and international security issues of mutual interest were also discussed.
Afterwards, Minister Jeyhun Bayramov and Secretary General Feridun Sinirlioğlu made statements at a press briefing on the results of their discussions and answered journalists’ questions.