No:165/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT PA-nın prezidenti George Tsereteli ilə görüşdü
13 iyun 2019 06:05
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT Parlament Assambleyasının prezidenti George Tseretelini qəbul etdi.
Qonağı salamlayan nazir Elmar Məmmədyarov Avropanın təhlükəsizlik sistemində ATƏT-in və o cümlədən ATƏT PA-nın mühüm rol oynadığını qeyd edərək, ATƏT PA-nın prezidentinə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar prosesinin son vəziyyəti haqqında ümumi məlumat verdi. O, Ermənistan rəhbərliyinin son bəyanatlarına və cəbhə xəttində törədilən qanlı təxribatlara toxunaraq, belə məsuliyyətsiz davranışın danışıqlar prosesinə ciddi xələl gətirdiyini vurğuladı. Azərbaycanın danışıqlar prosesində mövqeyinin dəyişilməz olduğunu vurğulayan nazir, işğal edilmiş ərazilərimizdən Ermənistan silahlı qüvvələrinin çıxarılması və azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına geri qayıtmasının danışıqların təməlini təşkil etdiyini söylədi.
Öz növbəsində, George Tsereteli Azərbaycana səfər etməyindən məmnuniyyət hissi keçirdiyini bildirərək, Prezident İlham Əliyev tərəfindən qəbul edildiyini xüsusilə vurğuladı. O, ATƏT PA-da etdiyi rəhbərlik dövründə bu önəmli məsələlərə böyük diqqət ayırdığını, münaqişələr və onların humanitar fəsadlarının aradan qaldırılması və yumşaldılmasına, habelə edilən vasitəçilik səylərinə parlament müstəvisində də dəstəyin göstərilməsinin vacib vəzifə olduğunu qeyd etdi. G.Tsereteli ATƏT PA-nın bu məqsədlə müxtəlif cür təmas imkanlarını təmin etməyə hazır olduğunu söylədi.
Görüş əsnasında tərəflər Azərbaycanın ATƏT PA-nın işində məhsuldar iştirak etdiyini və qurumun fəaliyyətinə mühüm töhfə verdiyini razılıqla qeyd edərək, əməkdaşlığın gündəliyində duran bir sıra məsələləri müzakirə etdilər və ATƏT məkanında parlament əməkdaşlığı istiqamətinin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.

No:165/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with George Tsereteli, the President of the OSCE PA
13 June 2019 06:05
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the President of OSCE Parliamentary Assembly George Tsereteli.
Greeting the guest Minister Elmar Mammadyarov noted the important role of the OSCE, including OSCE PA structures, in the European security system and informed, in general, the President of the OSCE PA about the latest negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict with the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. Referring to the recent statements of the Armenian leadership as well as bloody provocations perpetrated on the line of contact, Minister Elmar Mammadyarov underlined that such irresponsible behavior seriously undermines the negotiation process. Emphasizing that the position of Azerbaijan in negotiations remains unchanged, Minister Elmar Mammadyarov stressed that the withdrawal of the Armenian forces from the occupied Azerbaijani territories and return of the Azerbaijani internally displaced persons to their homelands constitute the basis of negotiations.
In his turn, George Tsereteli expressed his satisfaction with his visit to Azerbaijan and especially appreciated audience with President Ilham Aliyev. He said that being in office as the OSCE PA President, he pays great attention to these important issues, to support the resolution and mitigation of conflicts and their humanitarian consequences, as well as the mediation efforts at the parliamentary level. G. Tsereteli noted that the OSCE PA is ready to provide opportunities to various contacts for these purposes.
During the meeting, the sides have noted with satisfaction Azerbaijan’s productive involvement into the implementation of the OSCE PA mission and its significant contribution to the activities of the organization, as well as discussed a number of issues on the agenda and stressed the importance of further development of parliamentary cooperation in the OSCE area.