Mətbuat şərhi 13 iyun 2019 05:39
No:164/19, Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarov Almaniya Bundestaqının vitse-prezidentinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etdi
13 iyun 2019 05:39
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov ölkəmizə səfəri çərçivəsində Almaniya Federativ Respublikası Bundestaqının vitse-prezidenti Tomas Oppermannın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etdi.
Görüş zamanı Tomas Oppermann Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qəbul edildiyini və dövlət başçısı ilə maraqlı müzakirələrin aparıldığını qeyd etdi.
Tərəflər Bakıda keçirilən Regional Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq üzrə Parlament Konfransı və Dialoq və Əməkdaşlıq üzrə Bakı Parlament Platformasının parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi baxımından əhəmiyyətini vurğuladılar. Azərbaycan və Almaniya arasında mövcud ikitərəfli münasibətlərdən danışaraq, siyasi, iqtisadi, mədəni və s. sahələrdə mövcud olan əlaqələrin hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesinin hazırkı vəziyyəti, keçirilmiş son görüşlərlə bağlı, eləcə də Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən törədilmiş son qanlı təxribat əməlləri haqqında həmsöhbətini geniş məlumatlandırdı. Bölgədə sülh, təhlükəsizlik və davamlı inkişafa nail olmaq üçün beynəlxalq tanınmış sərhədlərə hörmət edilməsinin və işğalın nəticələrinin aradan qaldırılmasının vacibliyini vurğuladı.
Öz növbəsində Tomas Oppermann bölgədə rifah və tərəqqinin vacibliyini qeyd edərək, vəziyyəti gərginləşdirəcək bəyanat və əməllərin gərəksiz olduğunu bildirdi.
Daha sonra, tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran beynəlxalq və regional məsələlər haqqında geniş fikir mübadiləsi apardılar.

No:164/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by the vice-president of the German Bundestag
13 June 2019 05:39
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov received a delegation led by Thomas Oppermann, vice-president of the Bundestag of the Federal Republic of Germany.
During the meeting, Thomas Oppermann stated that he was received by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and had interesting discussions with the head of state.
The sides underlined the importance of the Parliamentary Conference on Regional Security and Cooperation and the founding conference of the “Baku Parliamentary Platform for Dialogue and Cooperation” in Baku, in terms of developing the interparliamentary cooperation. Speaking about the bilateral relations between Azerbaijan and Germany, a satisfaction was expressed over the current level of cooperation in political, economic, cultural and etc. spheres existing between two states.
Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor on the current stage of the negotiations and latest meetings over the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, as well as the recent bloody provocations of the Armenian armed forces. It was emphasized that eliminating the consequences of the occupation and respecting the internationally recognized borders is vital for ensuring peace, security and sustainable development in the region.
Underlining the importance of prosperity and progress in the region, Thomas Oppermann, in his turn, noted that the statements and acts escalating the situation in the region are unnecessary.
Afterwards, the sides had a broad exchange of views on international and regional issues of mutual interest.