Mətbuat şərhi 13 iyun 2017
No:164/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Estoniya Respublikasının xarici işlər naziri Sven Mikser ilə görüşüb
Nazirlər 2017-ci ildə iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyinin qeyd edildiyini bildirərək, bununla əlaqədar məktub mübadiləsi həyata keçirdilər. Tərəflər son illər ikitərəfli əməkdaşlıqda müsbət dinamikanı təqdir edərək, ikitərəfli əlaqələri daha da inkişaf etdirmək üçün müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Nazir Elmar Məmmədyarov informasiya və kommunikasiya texnologiyaları və elektron hökumət sahəsində Azərbaycan və Estoniya arasında uğurlu əməkdaşlıq mövcud olduğunu, tikinti, ticarət və xidmət sahəsində 10-dan artıq Estoniya şirkətinin fəaliyyət göstərdiyini qeyd etdi.
Görüşdə, həmçinin, iki ölkə arasında nəqliyyat sahəsində də əməkdaşlıq üçün geniş imkanların olduğu, təhsil və turizm sahəsində əməkdaşlıq üçün potensialdan düzgün istifadə edilməsinin vacibliyini qeyd etdilər.
Elmar Məmmədyarov həmkarını Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesinin cari statusu barəsində məlumatlandırdı. Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəklədiyinə görə Estoniya tərəfinə təşəkkürünü çatdırdı.
Nazirlər həmçinin Avropa İttifaqı-Azərbaycan arasında münasibətlər, Şərq Tərəfdaşlığı layihəsi, o cümlədən Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin qarşıdan gələn sammiti, Azərbaycan Respublikası və Avropa İttifaqı arasında strateji tərəfdaşlıq sazişi barəsində geniş fikir mübadiləsi apardılar.

No:164/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Sven Mikser, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Estonia.
13 June 2017 02:33
Ministers mentioned that this year marks the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries and exchanged congratulation letters in this regard. They commended the positive dynamics in bilateral cooperation in recent years, and emphasized the importance of expansion of the legal basis for further enhancement of bilateral ties.
Minister Elmar Mammadyarov noted that there is successful cooperation in the fields ofinformation and communication technologies as well as e-government between Azerbaijan and Estonia and more than ten Estonian companies operate in construction, trade and service areas in our country.
During the meeting, the parties underlined the ample opportunities in transport sector and noted the proper use of potential for the cooperation in the fields of education and tourism between the two countries.
Briefing his counterpart about the current status of negotiation process on settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, Minister Elmar Mammadyarov expressed his gratitude to Estonian side for supporting just position of Azerbaijan.
Ministers also exchanged views on the European Union – Azerbaijan relations, upcoming summit of Eastern Partnership countries and negotiations processes on the strategic partnership agreement between the Republic of Azerbaijan and the European Union.