No:161/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan prezidenti Vahaqn Xaçaturyan tərəfindən Azərbaycana qarşı səsləndirilmiş əsassız iddialarla bağlı yerli medianın sualına cavabı
24 mart 2023 14:35
Sual: 23 mart 2023-cü il tarixində Ermənistan Respublikasının prezidenti İtaliyanın La Repubblica qəzetinə verdiyi müsahibəsində Azərbaycana qarşı növbəti əsassız iddialar səsləndirib. Bu iddiaları necə şərh edərdiniz?
Cavab: Ermənistan rəhbərliyinin son günlərdə Azərbaycana qarşı artan təcavüzkar ritorikasını qətiyyətlə pisləyirik.
Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh gündəliyinin irəlilədilməsi istiqamətində artan beynəlxalq səyləri heçə sayan bu kimi bəyanatlar bölgədə vəziyyətin qəsdən gərginləşdirilməsinə xidmət edir.
Həm işğal dövründə, həm də 2020-ci il müharibəsindən sonrakı dövrdə təcrübə göstərib ki, Ermənistan tərəfi adətən hərbi təxribatlar törətməzdən əvvəl, məsuliyyəti Azərbaycan tərəfinin üzərinə atmaq məqsədilə bu kimi kütləvi dezinformasiya kampaniyası həyata keçirir.
Azərbaycanlılara qarşı 30 il müddətində etnik təmizləmə və kütləvi qırğınlar törətmiş, ərazilərini 30 il müddətində işğal altında saxlamış, şəhər və kəndləri viran qoymuş Ermənistanın rəhbərliyinin Azərbaycanı etnik təmizləmədə və müharibə ritorikasında təqsirləndirməsi saxtakarlıq nümunəsidir.
Bölgədə sülhün bərqərar olması üçün Ermənistan rəhbərliyi təcavüzkar ritorikadan əl çəkməli, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qəsd və daxili işlərinə qarışmaq kimi təcavüzkar fəaliyyətlərə son qoymalıdır.

No:161/23, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs to the question of the local media regarding the groundless allegations made against Azerbaijan by the President of Armenia Vahagn Khachaturyan
24 March 2023 14:35
Question: On March 23, 2023, President of the Republic of Armenia made further groundless allegations against Azerbaijan in an interview with the Italian newspaper La Repubblica. How would you comment on this?
Answer: We strongly condemn the recent aggressive rhetoric of the Armenian leadership against Azerbaijan.
Such statements, nullifying the increasing international efforts of advancing the peace agenda between Azerbaijan and Armenia, serve to deliberately aggravate the situation in the region.
Experience has shown that both during the occupation period and after the 2020 war, Armenia usually carries out mass disinformation campaigns before committing military provocations in order to shift the responsibility to Azerbaijan.
Accusation against Azerbaijan on ethnic cleansing and warmongering rhetoric by the leadership of Armenia, which committed ethnic cleansing and massacres against Azerbaijanis, occupied territories of Azerbaijan for 30 years, and devastated cities and villages, is a clear example of misinformation.
To establish peace in the region, the Armenian leadership should refrain from aggressive rhetoric, and stop aggressive actions, such as attacking the territorial integrity of Azerbaijan and interfering in its internal affairs.