Mətbuat şərhi 07 iyun 2019 22:00
Son günlər bəzi KİV nümayəndələri ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin bölgəyə son səfəri çərçivəsində Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin azərbaycanlı icması ilə görüşünə dair bəzi mülahizələrlə çıxış edirlər. Bununla bağlı qeyd etmək istərdik ki, bu belə formatda keçirilmiş ilk görüş deyil. Bu günədək həmsədrlər bölgəyə səfərləri çərçivəsində Dağlıq Qarabağın erməni icması ilə görüşdükləri kimi, azərbaycanlı icmanın nümayəndələri ilə də silsilə görüşlər keçiriblər. Burada təəccüblü heç bir şey yoxdur; bu həmsədrlərin mandatının bir hissəsini təşkil edir. Həmsədrlərin 1995-ci il tarixli mandatında qeyd edilir: “Həm-sədrlər öz fəaliyyətlərində ATƏT-in norma və prinsipləri, BMT Nizamnaməsi, ATƏM qərarları, o cümlədən 1992-ci il 24 mart Nazirlər Şurası qərarı və Budapeşt zirvə görüşü qərarları, eləcə də BMT TŞ-nin müvafiq qətnamələrini rəhbər tutacaqlar”. Həmsədrlərin bu ilin 9 mart tarixində verdikləri bəyanatlarında onların vasitəçiliyi ilə Yerevan və Bakı arasında aparılan təmaslarla yanaşı, maraqlı tərəflərlə də müzakirələrin davam etdirildiyi qeyd edilib.
Vurğulamaq istərdik ki, Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı icmasının mövqeyi və digər məcburi köçkünlərlə yanaşı onların öz torpaqlarına geri qayıtması məsələsi hər zaman danışıqların bir hissəsini təşkil edib. Bu məsələ həmsədrlərin yuxarıda qeyd edilən bəyanatında da öz əksini tapıb və “bütün məcburi köçkünlərin və qaçqınların öz evlərinə geri qayıtması” danışıqların mühüm elementi qismində əks olunub. Birmənalı şəkildə qeyd etmək olar ki, ölkəmizin Dağlıq Qarabağ bölgəsinin azərbaycanlı icması danışıqların mühüm hissəsini təşkil edir.
Eyni zamanda nəzərə almaq lazımdır ki, münaqişənin həlli üzrə danışıqlar ATƏT-in müvafiq qərarlarına uyğun olaraq Ermənistan və Azərbaycan arasında aparılır və bu yanaşma Minsk Qrupunun həmsədrləri tərəfindən də dəstəklənir.
Sonda, danışıqlar masasında hansı məsələlərin müzakirə edildiyini sorğu edənlərə çox sadə cavab verərək onları Minsk Qrupu həmsədrlərinin bu ilin 9 mart tarixli bəyanatı ilə tanış olmağa çağırırıq. O zaman bütün möhtəkirliyə son qoyulacaq.

No:161/19, Press information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan (En/Ru)
07 June 2019 22:00
Last days some media outlets question the meeting of the OSCE Minsk Group Co-chairs with the Azerbaijani community of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan during their last visit to the region. In this regard, we would like to note that it was not the first meeting of such format. So far, the Co-chairs held a number of meetings with representatives of the Azerbaijani community, as they met with the Armenian community of Nagorno-Karabakh within the framework of their visits to the region. There is nothing surprising there; this is part of the Co-chairs’ mandate. The Co-Chairs' mandate of 1995 states: "The Co-Chairmen will be guided in their activities by the principles and norms of the OSCE, the United Nations Charter, decisions of the OSCE fora, including the decisions by the Council of Ministers on 24 March 1992 and particularly the Budapest Summit Decision, and as applicable resolutions of the United Nations Security Council". The Co-Chairs' statement of March 9, 2019, indicated that through their mediation, in parallel to contacts with Yerevan and Baku, they are continuing their discussions with the interested parties as well.
We would like to emphasize that the position of the Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh, as well as the issue of their return to homelands together with all other IDPs have always been a part of the negotiations. This issue is reflected in the above-mentioned statement of the Co-Chairs, where “return of all internally displaced persons and refugees to their homes” is stated as a crucial element of the negotiations. It is absolutely obvious that the Azerbaijani community of the Nagorno-Karabakh region constitutes an essential part of the negotiations. At the same time, it should be taken into consideration that the negotiations on the settlement of the conflict are held between Armenia and Azerbaijan in accordance with the relevant OSCE decisions and this approach is supported by the Minsk Group Co-Chairs.
Last but not least for those who are still asking questions about what is on the table of negotiations the response is clear, we urge them to read the Co-chairs’ statement of March 9, 2019. Then all speculations will disappear.