No:160/19, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin mətbuat açıqlaması
04 iyun 2019 21:57
Xarici İşlər Nazirliyi Fransa Respublikasının Serji-Pontuaz /Cergy-Pontoise/ inzibati məhkəməsinin bu ölkənin Arnuvil /Arnouville/ şəhəri ilə Azərbaycanın işğal olunmuş Xocavənd rayonunun inzibati bölgələrindən biri arasında imzalanan 22 oktyabr 2018-ci il tarixli qeyri-qanuni “saziş”in ləğv olunmasına dair cari ilin 29 may tarixli qərarını alqışlayır.
Azərbaycan ərazilərinin hərbi işğal altında saxlanılması, yüz minlərlə insanın zorla qovulduqları evlərinə geri dönüşünün qarşısının alınması, işğal olunmuş ərazilərdə qanunsuz iqtisadi və digər fəaliyyətin həyata keçirilməsi, bu gün bölgədə davamlı sülh və təhlükəsizliyə ciddi təhdid olmaqla yanaşı, beynəlxalq hüququn prinsiplərinin tapdanılmasıdır. Fransada, eləcə də dünyanın digər məntəqələrində yaşayan ermənilər anlamalıdırlar ki, bölgənin, ilk növbədə isə Ermənistanın gələcək inkişafı məhz ölkələr arasında normal qonşuluq münasibətərinin yaradılması, işğalçılıq siyasətinə son qoyulması və beynəlxalq hüququn fundamental prinsiplərinə hörmətlə yanaşılmasıdan asılıdır. Yalnız münaqişənin həlli və iki ölkə arasında beynəlxalq tanınmış sərhədlər çərçivəsində suverenlik və ərazi bütövlüyünə hörmət prinsipləri əsasında davamlı sülhün təmin olunması Ermənistanın müstəqil və dayanıqlı inkişafının təminatı ola bilər. Bütün səylər müstəqil və davamlı inkişafa, tərəqqiyə və rifaha yönəldilməlidir, əksinə deyil.

Press release 04 June 2019 21:57
No:160/19, Press information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
04 June 2019 21:57
The Ministry of Foreign Affairs welcomes the decision of the administrative court of Cergy-Pontoise of the Republic of France of 29 May of this year on the abolition of the illegal "treaty" of October 22, 2018 signed between the Arnouville city of France and one of the administrative regions of the occupied Khojavand region of Azerbaijan.
The military occupation of the territories of Azerbaijan, preventing the return of the forcefully expelled hundreds of thousands of people to their homes, illegal economic and other activities in the occupied territories are a serious threat to sustainable peace and security in the region, as well as the violation of the principles of international law. Armenians living in France as well as in other parts of the world must understand that the future development of the region, first and foremost, of Armenia depends on the establishment of normal neighborhood relations, ending of occupation policy and respect for the fundamental principles of international law. Only the settlement of the conflict and the provision of lasting peace based on the principles of respect for sovereignty and territorial integrity within the internationally recognized borders between the two countries can be the guarantee of Armenia's independent and sustainable development. All efforts should be directed to independent and sustainable development, progress and prosperity, but not on the contrary.