Mətbuat şərhi 04 iyul 2018 03:44
No:159/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Beynəlxalq Qırmızı Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətləri Federasiyasının (IFRC) baş katibi Elhadc As-Sini qəbul edib
04 iyul 2018 03:44
Görüşdə Azərbaycan və Federasiya arasında mövcud münasibətlərin cari vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, tərəflər arasında mövcud olan uğurlu əməkdaşlığın gələcəkdə daha da gücləndirilməsinə ümid ifadə edildi.
Baş katib Elhadc As-Sini Azərbaycanı təmsil etdiyi cəmiyyətin fəal tərəfdaşı adlandırdı, ölkəmizdə humanitar sahədə görülən işlərdən və əməkdaşlığın hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə etdi.
Görüşdə həmçinin, milli cəmiyyətlərin fəaliyyətinin artırılması, milli və regional səviyyədə həyata keçirilən layihələr, humanitar fəaliyyətin dəstəklənməsi istiqamətində atılan addımlar ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi nəzdində Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin (AİDA) müxtəlif ölkələrdə həyata keçirdiyi layihə və proqramlar, habelə humanitar yardım sahəsində həyata keçirdiyi işlər barədə qarşı tərəfə məlumat verdi.
Baş katib Azərbaycan Respublikası XİN tərkibində yaradılmış beynəlxalq humanitar və inkişafa yardım fəaliyyətini həyata keçirən Azərbaycan Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyi (AİDA) haqqında məlumatlı olduğunu və sözügedən qurumun fəaliyyəti və layihələri ilə yaxından tanış olmaqda maraqlı olduğunu bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov həmsöhbətə Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində 4000 nəfərdən artıq azərbaycanlının itkin düşmüş hesab olunduğu barəsində məlumat verdi və Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuş Kəlbəcər rayonunda ata-analarının qəbirlərini ziyarət edərkən girov götürülmüş Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevin azad edilməsinin vacibliyinə diqqəti çəkdi.

No:159/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Elhadj As Sy, Secretary-General of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC)
04 July 2018 03:44
During the meeting, the parties exchanged views on the current state of relations and perspectives of future development between Azerbaijan and the IFRC and expressed hope for further strengthening of the successful cooperation between the two sides.Secretary-General Elhadj As Sy called Azerbaijan an active partner of the society and expressed satisfaction with the level of humanitarian work and the current level of cooperation in the country.
At the meeting interlocutors also exchanged views on increasing activities of national societies, the projects implemented at the national and regional levels, and the steps taken to support humanitarian actions.
Minister Elmar Mammadyarov informed the guest about projects and programs implemented by the Azerbaijan International Development Agency (AIDA) under the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan in various countries, as well as the work done in the field of humanitarian aid.
The Secretary General said that he was aware of the Azerbaijan International Development Assistance Agency (AIDDA), established within the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan which is in charge of international humanitarian and development assistance and was interested in closely acquainting with the activities and projects of this organization.
Minister Elmar Mammadyarov briefed the interlocutor about the 4,000 missing Azerbaijanis as a result of Armenia's aggression against Azerbaijan and pointed out the need to guarantee release of Dilgam Asgarov and Shahbaz Guliyev, who were taken hostage while visiting the graves of his parents in Kalbajar district occupied by Armenian armed forces.