Mətbuat şərhi 09 iyun 2017 20:58
No:159/17, Azərbaycan və Pakistan xarici işlər nazirləri arasında diplomatik münasibətlərin 25 illiyi ilə bağlı təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib
09 iyun 2017 20:58
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Pakistan Respublikası baş nazirinin xarici işlər üzrə məsləhətçisi Sərtac Əziz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov həmkarına ünvanladığı məktubunda ortaq tarixi, mədəni və dini dəyərlərlə xarakterizə olunan Azərbaycan-Pakistan əlaqələrinin bütün sahələrdə uğurla inkişaf edərək strateji əməkdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini bildirib. Həmçinin nazir ölkə başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin, bu yaxınlarda Pakistanın baş nazirinin Azərbaycana səfərinin, eyni zamanda beynəlxalq və regional arenada qarşılıqlı dəstəyin ölkələr arasında əlaqələrin əhəmiyyətli inkişafına təkan verdiyini qeyd edib.
E.Məmmədyarov iki ölkə arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın Azərbaycan və Pakistan xalqlarının firavanlığına, eyni zamanda regional sülh, təhlükəsizlik və davamlı inkişafa xidmət edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib. Həmçinin iki ölkə arasında uğurlu əməkdaşlığın, qarşılıqlı inam və anlaşmaya əsaslanan Azərbaycan-Pakistan qardaş münasibətlərinin daha da mökhəmlənəcəyinə əminliyini ifadə edib.
E.Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında tezliklə həllinə dair Pakistanın prinsipal mövqeyinə, həmçinin bununla bağlı Pakistan Senatı və Milli Assambleyası tərəfindən qəbul edilmiş qətnamələrə görə təşəkkürünü bildirib.
Pakistan baş nazirinin xarici işlər üzrə məsləhətçisi Sərtac Əziz Elmar Məmmədyarova ünvanladığı məktubunda Pakistan və Azərbaycan arasında tarixi, dini və mədəni əlaqələrin ikitərəfli və çoxtərəfli müstəvidə əməkdaşlıqda təzahür etdiyini diqqətə çatdırıb.
S.Əziz Pakistanın siyasi, iqtisadi, enerji və müdafiə sahələrində qardaş Azərbaycanla əməkdaşlığın daha da genişlənirilməsində maraqlı olduğunu ifadə edib. Nazir Azərbaycan xalqına davamlı sülh və firavanlıq arzu edib.

Press release 09 June 2017 20:58
No:159/17, Foreign Ministers of Azerbaijan and Pakistan had an exchange of congratulatory letters on the 25th anniversary of diplomatic relations between the two countries
09 June 2017 20:58
Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Adviser to the Prime Minister on Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Sartaj Aziz had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
In the letter addressed to his counterpart Foreign Minister Elmar Mammadyarov mentioned that the relations between Azerbaijan and Pakistan, characterized by shared historical, cultural and religious values, are successfully growing in all spheres reaching the level of strategic partnership. He also noted that exchange of visits between the Heads of States, the recent visit of the Prime Minister of Pakistan to Azerbaijan as well as mutual support demonstrated in regional and international fora substantially boosted up relations between countries.
Elmar Mammadyarov expressed his hope that the bilateral and multilateral cooperation of two countries will serve the prosperity of peoples of Azerbaijan and Pakistan as well as the regional peace, stability and sustainable development. Minister also expressed his assurance that the successful cooperation between our two countries and the fraternal Azerbaijan-Pakistan ties based on mutual trust and understanding will further enhance.
E.Mammadyarov thanked for the principled stand of the Islamic Republic of Pakistan regarding the soonest settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict on the basis of sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan and for the resolutions of the Senate and the National Assembly of Pakistan regarding with this issue.
Adviser to the Prime Minister on Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Sartaj Aziz in the letter addressed to Elmar Mammadyarov said that the historical, religious, and cultural ties between Pakistan and Azerbaijan are manifested by cooperation at bilateral and multilateral fora.
S.Aziz noted that Pakistan is committed to further enhance its cooperation with brotherly country of Azerbaijan in political, economic, energy and defense fields. Minister wished to the people of Republic of Azerbaijan continued peace and prosperity.