Mətbuat şərhi 04 aprel 2022
No:158/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Avropa Şurasının Baş katibi Mariya Peyçinoviç Buriç ilə görüşünə dair məlumatı
4 aprel 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, ölkəmizdə səfərdə olan Avropa Şurasının (AŞ) Baş katibi Mariya Peyçinnoviç Buriç ilə görüşüb.
Tərəflər, Azərbaycan ilə Avropa Şurası arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın hazırkı durumu və inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın AŞ ilə 21 illik əməkdaşlıq çərçivəsinə nəzər yetirib, bu günədək 65 müqavilənin imzalanıb, ratifikasiya edildiyi, əlavə olaraq 7 müqavilənin imzalandığını qeyd edib. AŞ-Azərbaycan arasında öncəki Fəaliyyət Planları çərçivəsində qarşılılıq əməkdaşlığın əhəmiyyəti, habelə Azərbaycanın ehtiyacları və AŞ-nın tövsiyələri əsasında işlənib hazırlanan və ümumi əməkdaşlıq çərçivəsini təşkil edəcək yeni, 2022-2025-ci illər üzrə Fəaliyyət Planı vurğulanıb.
Baş katib Mariya Peyçinoviç Buriç AŞ Baş katibi qismində ölkəyə ilk dəfə səfər etdiyini və bu çərçivədə dövlət başçısı ilə görüşün baş tutduğunu bildirib. Baş katib səfəri çərçivəsində AŞ-Azərbaycan 2022-2025 Fəaliyyət Planının təsis görüşündə iştirak edəcəyini məmnunluqla qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov AŞ rəsmisinə bölgədə mövcud olan münaqişə sonrası vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası və bu xüsusda, Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar, delimitasiya prosesi, habelə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və yenidən quruculuq işləri ilə bağlı ətraflı məlumat verib. Nazir, Azərbaycanın azad olunmuş ərazilərində mina təhlükəsinin doğurduğu ağır fəsadlardan, eləcə də Azərbaycan Hökumətinin həyata keçirdiyi humanitar minadan təmizləmə işlərindən bəhs edib. AŞ Baş katibinin diqqətinə, hələ 1990-cə illərin əvvəllərindən itkin düşən 4000-ə yaxın azərbaycanlının taleyi ilə bağlı Ermənistan tərəfindən hər hansı məlumatın verilmədiyi çatdırılıb. Azad olunmuş ərazilərdə aşkar olunan kütləvi məzarlıqların Ermənistan tərəfindən azərbaycanlıların sistematik şəkildə və məqsədyönlü öldürüldüyü və bu barədə məlumatın gizlədildiyinin sübutunu təşkil etdiyi bildirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgənin gələcək inkişafı ilə bağlı Azərbaycanın baxışlarını həmsöhbəti ilə bölüşüb. Beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında münasibətlərin normallaşması, o cümlədən sərhədlərin delimitasiyası və bütün kommunikasiyaların açılmasının, üçtərəfli bəyanatların müddəalarının tam yerinə yetirilməsinin bölgədə sülh, sabitlik və tərəqqinin təmin edilməsi üçün vacib olduğu vurğulanıb.
Görüşdə tərəflər, regional və beynəlxalq gündəliyin aktual məsələləri, Ukraynada və ətrafındakı vəziyyəti, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.

No:158/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić
04 April 2022 13:46
On April 4, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Secretary General of the Council of Europe (CoE) Marija Pejčinović Burić, during her visit to Azerbaijan.
The sides exchanged views on the current state and prospects of cooperation between Azerbaijan and the Council of Europe.
Minister Jeyhun Bayramov reviewed Azerbaijan's 21-year cooperation with the Council of Europe, noting that 65 agreements have been signed and ratified so far, and 7 additional agreements have been signed. The importance of reciprocal cooperation within the previous Action Plans between the Council of Europe and Azerbaijan, as well as the new Action Plan for 2022-2025, developed on the basis of Azerbaijan's needs and recommendations of the Council of Europe and forming a common framework for cooperation, were emphasized.
Secretary General Marija Pejčinović Burić said she was visiting the country for the first time in the capacity of Secretary General of the Council of Europe and met with the President within the framework of this visit. The Secretary General noted with satisfaction that she would attend the inaugural meeting of the Council of Europe-Azerbaijan Action Plan 2022-2025 during her visit.
Minister Jeyhun Bayramov briefed the Council of Europe official on the post-conflict situation in the region, the implementation of trilateral statements and steps taken by Azerbaijan in this regard, the delimitation process, as well as the restoration and reconstruction work in the liberated territories. The Minister spoke about the serious consequences of the landmine threat in the liberated territories of Azerbaijan, as well as the humanitarian demining work carried out by the Government of Azerbaijan. The Secretary General of the Council of Europe was informed that Armenia has not provided any information on the fate of about 4,000 Azerbaijanis who have been missing since the early 1990s. It was noted that the mass graves found in the liberated territories testify to the systematic and deliberate killing of Azerbaijanis by Armenia and the concealment of information about it.
Minister Jeyhun Bayramov shared Azerbaijan's views on the future development of the region. It was stressed that the normalization of relations based on the principles of international law, including the delimitation of borders and the opening of all communications, the full implementation of the provisions of the trilateral statements are important to ensure peace, stability and progress in the region.
The sides discussed topical issues of the regional and international agenda, the situation in and around Ukraine, as well as other issues of mutual interest.