Mətbuat şərhi 04 iyun 2019 06:06
No:158/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi ilə görüşüb
04 iyun 2019 06:06
Toivo Klaar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunduğunu və faydalı fikir mübadiləsinin aparıldığını qeyd etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsinə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı aparılan danışıqlar prosesinin cari vəziyyəti, o cümlədən xarici işlər nazirlərinin Moskva görüşü haqqında məlumat verdi. Daha sonra Nazir Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin bölgəyə səfəri zamanı Ermənistan tərəfinin törətdiyi növbəti təxribatı və Azərbaycan hərbi qulluqçusunun Ermənistan silahlı qüvvələrinin açdığı snayper atəşi nəticəsində şəhid olduğunu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırdı və bu qanlı əməllərin danışıqlar prosesinə zərbə vurduğunu qeyd etdi. Xarici işlər nazirləri səviyyəsində növbəti görüşə razılığın əldə olunduğunu, eyni zamanda reallıqların dəyişilməz olaraq qaldığını söyləyən Nazir, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindən çıxmalı olduğunu və bölgənin gələcək inkişafı üçün digər alternativin mövcud olmadığını vurğuladı.
Öz növbəsində, Toivo Klaar danışıqların mahiyyətinin önəm kəsb etdiyini təsdiqlədi və Avropa İttifaqının əhalinin sülhə hazırlanması istiqamətində töhfə verməyə hazır olduğunu qeyd etdi.

Press release 04 June 2019 06:06
No:158/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar
04 June 2019 06:06
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar
Toivo Klaar emphasized with satisfaction his meeting with H.E Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan and said that fruitful discussions took place at the meeting.
Minister informed the EU Special Representative about the current negotiations process on the resolution of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, including the meeting of foreign ministers in Moscow. Minister Elmar Mammadyarov further highlighted the fact that during the OSCE Minsk Group co-chairs last visit to the region an Azerbaijani serviceman was killed by a sniper shot opened by the Armenian armed forces, and noted that these bloody acts undermine the negotiation process. Noting that the next meeting at the level of the ministers of foreign affairs has already been agreed, Minister stressed that the realities on the ground are still the same. The armed forces of Armenia must withdraw from the occupied territories of Azerbaijan and there is no alternative for the future development of the region.
In his turn, Toivo Klaar noted the importance of the substantial negotiations and noted the readiness of the European Union to contribute to the preparation of the populations for peace.