No:157/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan Respublikasının xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrovla görüşü və mətbuat brifinqi zamanı səsləndirdiyi əsassız fikirlərə dair şərhi
20 mart 2023-cü il tarixində Ermənistan Respublikasının xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan tərəfindən Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrovla görüş və mətbuat brifinqi zamanı Azərbaycan əleyhinə səsləndirilmiş yalan və iftira dolu fikirləri qətiyyətlə pisləyir və rədd edirik.
10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanatın müddəalarına zidd olaraq, öz silahlı qüvvələrini suveren Azərbaycan ərazilərindən tam çıxarmayan, bununla kifayətlənməyərək öz hərbçilərini qanunsuz olaraq Azərbaycan ərazisinə keçirən, Azərbaycana qarşı davamlı hərbi təxribatlar törədən, yalnız humanitar məqsədlər üçün nəzərdə tutulmuş Laçın yolundan Azərbaycanın təbii sərvətlərini daşımaq, Azərbaycan ərazilərini minalamaq üçün istifadə edən Ermənistanın son dövrlərdə sözügedən sənədə tez-tez istinad edərək, Üçtərəfli Bəyanatı, o cümlədən sülh prosesini pozmaqda Azərbaycanı əsassız şəkildə ittiham etməsi riyakarlığın son həddidir.
Azərbaycanlılara qarşı kütləvi etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirən, soyqırımı aktları törədən Ermənistanın Azərbaycanı guya Laçın yolunu bağlamaqda, Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni əsilli vətəndaşlara qarşı guya “etnik təmizləmə” və “soyqırımı” törətməkdə günahlandırması beynəlxalq ictimaiyyəti yanlış yönləndirməyə hesablanan növbəti yalandan başqa bir şey deyil.
Azərbaycanın bölgədə sülh gündəliyinin irəlilədilməsi istiqamətində səylərə sadiq qalmasına baxmayaraq, Ermənistanın bu prosesə xələl gətirmək, öhdəliklərindən boyun qaçırmaq məqsədilə Laçın yolunda Azərbaycan vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin haqlı etiraz aksiyasına kölgə salmağa cəhd edərək beynəxalq ictimaiyyəti aldatması, o cümlədən 20
mart tarixində şahid olduğumuz kimi, Avropa İttifaqının Ermənistanda missiyasının mövcudluğu zamanı növbəti təxribatlara əl atması qəbulolunmazdır.
Ümumilikdə, mətbuat brifinqi zamanı Ermənistan xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanın Azərbaycana qarşı əsassız ərazi iddialarının davam etdiyini göstərən, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini hədəf alan, daxili işlərinə kobudcasına müdaxilə edən Ermənistan XİN-in 18 mart tarixli əsassız bəyanatındakı iddiaları bir daha təkrarlaması Ermənistanın tarixdən və Azərbaycan XİN tərəfindən bu iddialara qarşı 19 mart tarixində verilmiş açıqlamadan dərs çıxarmadığını göstərir.
Ermənistanı bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasına xələl gətirən təxribatçı addımlardan və bəyanatlardan, təhlükəli ritorikadan çəkinməyə, əsassız yerə Azərbaycanı ittiham etmək, beynəlxalq ictimaiyyəti yayındırmaq cəhdlərini davam etdirmək əvəzinə üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirməyə çağırırıq.

No:157/23, Commentary of the Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs Aykhan Hajizada on the unfounded views expressed by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan during the meeting with the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov and during the press conference
20 March 2023 18:35
We strongly condemn and reject the false and slanderous views expressed against Azerbaijan by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan during the meeting and press conference with the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov on March 20, 2023.
Armenia, which fails to completely withdraw its armed forces from the sovereign territories of Azerbaijan contrary to the provisions of the Trilateral Statement dated November 10, 2020, illegally transfers its military personnel to the territory of Azerbaijan, commits continuous military provocations against Azerbaijan, and which utilized the Lachin road contrary to its intended humanitarian purposes to plunder Azerbaijan's natural resources and deploy landmines in Azerbaijan's territories, recently often referring to the aforementioned document, and groundlessly accusing Azerbaijan of violating the Trilateral Statement and derailing the peace process is the ultimate level of hypocrisy.
Armenia, which conducted a mass ethnic cleansing policy and committed acts of genocide against Azerbaijanis accusing Azerbaijan of allegedly blocking the Lachin road and allegedly committing "ethnic cleansing" and "genocide" against citizens of Armenian origin living in the Karabakh region is nothing more than a lie intended to mislead the international community.
Despite Azerbaijan's continuous commitment to the efforts to advance the peace agenda in the region, Armenia, in order to undermine this process and evade its obligations, misleading the international community to cast a shadow over the legitimate protest of Azerbaijani civil society representatives on the Lachin road, and, as we witnessed on March 20, engaging in further provocations while the European Union mission in Armenia was present is unacceptable.
In general, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan's repetition during the press conference of the groundless statement of the Armenian Foreign Ministry dated March 18, which demonstrates the continuation of the baseless territorial claims against Azerbaijan, targets the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, and grossly interferes in its internal affairs, clearly shows that Armenia has learned neither from history nor the statement issued by the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan against these allegations on March 19.
We call on Armenia to refrain from provocative actions and statements, dangerous rhetoric that undermines the provision of peace and security in the region, and to fulfill its obligations instead of continuing its attempts to groundlessly accuse Azerbaijan and mislead the international community.