No:156/24, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi ilə İtaliya Respublikası Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyi arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raunduna dair mətbuat məlumatı
09 aprel 2024 17:25
8 aprel 2024-cü il tarixində Romada Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi ilə İtaliya Respublikası Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyi arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raundu keçirilib.
Siyasi məsləhətləşmələrdə nümayəndə heyətlərinə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, qarşı tərəfdən isə İtaliya Respublikası xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini Edmondo Çirielli rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələr zamanı iki ölkə arasında ənənəvi dostluğa və qarşılıqlı etimada əsaslanan çoxölçülü strateji tərəfdaşlıq və onun gücləndirilməsi, o cümlədən siyasi, ticarət-iqtisadi, energetika, müdafiə və təhlükəsizlik, nəqliyyat, logistika, humanitar sahələrdə əlaqələrin genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib.
Tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsi üçün yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin davam etdirilməsinin, habelə Strateji Dialoqun və Hökumətlərarası Komissiyanın növbəti iclaslarının keçirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Beynəlxalq və regional gündəlikdə dayanan qarşılıqlı maraq kəsb edən mövzular, çoxtərəfli formatlarda əməkdaşlığın genişləndirilməsi mövzuları da müzakirələrin diqqət mərkəzində olub.
2024-cü ilin noyabr ayında Azərbaycanda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının sessiyasına (COP29) hazırlıq və görüləcək işlərlə bağlı qarşı tərəf məlumatlandırılıb.
Qarşı tərəfə regional vəziyyət, Azərbaycan tərəfindən bölgədə davamlı sülhün bərqərar olunması istiqamətində atılan addımlar barədə məlumat verilib. Habelə işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə mina problemi, orada həyata keçirilən bərpa-quruculuq işləri, bu xüsusda İtaliya ilə əməkdaşlıq mövzuları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər iki ölkə arasında mədəniyyət, elm, təhsil sahələrində, xüsusilə də Bakıda İtaliya-Azərbaycan Universteti çərçivəsində həyata keçirilən mübadilələrin, habelə beynəlxalq inkişafa yardım sahəsində potensial əməkdaşlıq imkanlarının tərəfdaşlığın şaxələndirilməsindəki əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Səfər zamanı F.Rzayev həmçinin İtaliyanın digər rəsmi şəxsləri ilə görüşüb, eləcə də nüfuzlu beyin mərkəzlərində təşkil olunmuş tədbirlərdə çıxış edib.

No:156/24, Press release on the next round of political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic
09 April 2024 17:25
On 8 April 2024, the next round of political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic was held in Rome.
The delegations at the political consultations were led by Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Fariz Rzayev, and on the other side by Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic Edmondo Cirielli.
During the consultations, the sides discussed the multidimensional strategic partnership based on traditional friendship and mutual trust between the two countries and its strengthening, including opportunities to expand cooperation in political, trade-economic, energy, defense and security, transport, logistics, and humanitarian fields.
The importance of continuing high-level mutual visits, as well as holding the next meetings of the Strategic Dialogue and the Intergovernmental Commission, was emphasized in order to further deepen the partnership.
Issues of mutual interest on the international and regional agenda, as well as the expansion of cooperation in multilateral formats, were also at the center of discussions.
The other side was informed about the preparations and ongoing work related to the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), to be held in Azerbaijan in November 2024.
The other side was also briefed on the regional situation and the steps taken by Azerbaijan to ensure sustainable peace in the region. In addition, views were exchanged on the mine problem in the territories liberated from occupation, reconstruction and rebuilding works carried out there, and cooperation with Italy in this regard.
The sides noted the importance of exchanges carried out between the two countries in the fields of culture, science, and education, particularly within the framework of the Italy-Azerbaijan University in Baku, as well as potential cooperation opportunities in the field of international development assistance, in diversifying the partnership.
During the visit, F. Rzayev also held meetings with other Italian officials and delivered speeches at events organized by leading think tanks.