No:155/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Qırğız Respublikası Parlamentinin sədri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
9 aprel 2024-cü il tarixində, Qırğız Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qırğızıstan Parlamentinin (Joqorku Keneş) sədri Nurlanbek Şakiyev ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə strateji əməkdaşlıq münasibətləri, əməkdaşlığın gələcək perspektivləri və parlamentlərarası əlaqələr barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Qırğızıstan arasında tarixi dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin ölkə liderləri arasında mövcud qarşılıqlı etimad və siyasi dialoq nəticəsində daha da möhkəmlənərək “Azərbaycan Respublikası və Qırğız Respublikası arasında Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Bəyannamə” ilə təsbitini tapdığını məmnunluqla qeyd edib. Qarşılıqlı səfər və təmasların mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafı, habelə müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsinə təkan verdiyi diqqətə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov görüş zamanı, xüsusilə də parlamentlərarası müstəvidə ölkələrin bir-birinin mövqeyinə qarşılıqlı dəstək göstərməsinin vacibliyini qeyd edib, parlamentlərarası əlaqələrin inkişaf etdirilməsində geniş perspektivlərin mövcud olduğunu vurğulayıb.
Bununla yanaşı, regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində münasibətlərin inkişafının önəmi vurğulanıb. Xüsusilə, Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) çərçivəsində əməkdaşlığın geniş perspektivlərinin mövcudluğu, habelə mövcud potensialdan istifadə olunması istiqamətində TDT-yə üzv dövlətlər arasında intensiv təmasların vacibliyi vurğulanıb. Bu xüsusda, TDT-nin cari ilin iyul ayında Şuşa şəhərində keçiriləcək növbədənkənar zirvə görüşünün və oktyabr ayında Bişkekdə keçiriləcək rəsmi sammitin Təşkilatın inkişafına xidmət edəcək təmaslardan biri olacağına dair inam ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin həmsöhbətinə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işləri və Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesi barədə məlumat verib.
Joqorku Keneşin sədri Nurlanbek Şakiyev öz növbəsində ölkəsinin Azərbaycanla qədim tarixi bağlara əsaslanan qardaşlıq münasibətlərinə önəm verdiyini və daha öncə qeyd edilən sahələrdə mövcud əməkdaşlığın təkmilləşdirilməsi perspektivlərinin mövcudluğunu qeyd edib. Ötən il Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı tədbirdə iştirak məqsədilə ölkəmizə səfərini mənnunkuqla xatırlayan spiker, iki ölkə parlamentləri arasında əməkdaşlığın gündən-günə dərinləşdiyini vurğulayıb.
Görüş zamanı həmçinin digər qarşılıqlı maraq doğuran ikitərəfli və çoxtərəfli məsələlər müzakirə edilib.

No:155/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Speaker of the Parliament of the Kyrgyz Republic
09 April 2024 15:20
On 9 April 2024, within the framework of his official visit to the Kyrgyz Republic, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Speaker of the Parliament of Kyrgyzstan (Jogorku Kenesh), Nurlanbek Shakiyev.
During the meeting, the sides exchanged views on strategic cooperation relations between the two countries across various fields, future prospects of cooperation, as well as inter-parliamentary relations.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction that the historical friendship and brotherhood ties between Azerbaijan and Kyrgyzstan have been further strengthened as a result of mutual trust and political dialogue between the leaders of the two countries, and have been formalized by the “Declaration on Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and the Kyrgyz Republic.” It was emphasized that mutual visits and contacts contribute to the development of existing strategic partnership relations, as well as to the expansion of the contractual and legal framework.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov particularly highlighted the importance of mutual support for each other’s positions at the inter-parliamentary level and emphasized that there are broad prospects for further development of inter-parliamentary relations.
At the same time, the importance of developing relations within the framework of regional and international organizations was underlined. In particular, it was emphasized that there are wide prospects for cooperation within the framework of the Organization of Turkic States (OTS), as well as the necessity of intensive contacts among the member states of the OTS in order to make use of the existing potential. In this regard, confidence was expressed that the extraordinary summit of the OTS to be held in the city of Shusha in July this year and the official summit to be convened in Bishkek in October will serve the development of the Organization.
Minister Jeyhun Bayramov also informed his counterpart about the preparations for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), as well as the normalization process between Azerbaijan and Armenia.
For his part, the Speaker of the Jogorku Kenesh, Nurlanbek Shakiyev, noted that his country attaches importance to brotherly relations with Azerbaijan based on deep historical ties and highlighted the existence of prospects for improving cooperation in the aforementioned areas. Recalling with satisfaction his visit to Azerbaijan last year to participate in events dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev, the Speaker emphasized that cooperation between the parliaments of the two countries is steadily deepening.
During the meeting, other issues of mutual interest at bilateral and multilateral levels were also discussed.