No:154/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
09 aprel 2024 14:29
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qırğız Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Prezident Sadır Japarov tərəfindən qəbul edilib.
Görüş zamanı nazir Ceyhun Bayramov tarixi, mədəni və dini ortaqlıqları bölüşdüyümüz qardaş Qırğız Respublikası ilə ölkəmiz arasında təşəkkül tapmış strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin günbəgün daha da güclənməsinin və məzmunca zənginləşməsinin məmnunluq doğurduğunu vurğulayıb.
Ölkələrimiz arasındakı fəal siyasi dialoqun ticarət-iqtisadi, humanitar, mədəni, təhsil və digər sahələrdə ikitərəfli uğurlu əməkdaşlığımızı şərtləndirdiyi diqqətə çatdırılıb.
Orta dəhlizin tranzit imkanlarından Mərkəzi Asiya ölkələrinin, o cümlədən Qırğızıstanın faydalanmasının iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın gücləndirilməsinə təkan verəcəyi qeyd olunub.
Beynəlxalq və regional təşkilatlar, xüsusilə BMT, Türk Dövlətləri Təşkilatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində və digər platformalarda ölkələrimiz arasında koordinasiyalı fəaliyyətin və qarşılıqlı dəstəyin bundan sonra da davam etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Türk Dövlətləri Təşkilatının bu ilin iyul ayında Şuşada, oktyabr ayında isə Qırğızıstanda keçiriləcək qeyri-rəsmi və rəsmi sammitlərin önəmi diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycanın bu il BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyi və bu çərçivədə ölkəmizlə Qırğızıstan arasında fəal əməkdaşlıq üçün əlavə imkan yarandığı vurğulanlb.
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan bərpa və yenidənqurma işləri barədə danışan Ceyhun Bayramov Ağdamın Xıdırlı kəndində orta məktəbin inşası qərarı ilə bağlı Qırğız Respublikasına təşəkkür edib.
Prezident Sadır Japarov son illər dövlətlərarası münasibətlərimizin daha da dərinləşdiyini və dövlət başçıları səviyyəsində Dövlətlərarası Şuranın fəaliyyətindən məmnun olduğunu bildirib.
Dinamik şəkildə inkişaf edən və möhkəmlənən ikitərəfli əlaqələrimizin parlamentlər, hökumətlər və sahə nazirlikləri arasında qarşılıqlı fəaliyyətin genişləndirilməsinə imkan yaratdığı vurğulanıb.
Tərəflər Qırğızıstan Prezidentinin ölkəmizə qarşıdan gələn səfəri ilə bağlı məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

No:154/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the President of the Kyrgyz Republic, Sadyr Japarov
09 April 2024 14:29
Within the framework of his official visit to the Kyrgyz Republic, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, was received by the President of the Kyrgyz Republic, Sadyr Japarov.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov emphasized with satisfaction that the strategic partnership relations established between Azerbaijan and the brotherly Kyrgyz Republic, with which we share historical, cultural and religious commonalities, are steadily strengthening and becoming richer in substance.
It was noted that the active political dialogue between our countries contributes to the successful development of bilateral cooperation in trade-economic, humanitarian, cultural, educational and other fields.
It was underlined that benefiting from the transit opportunities of the Middle Corridor by Central Asian countries, including Kyrgyzstan, would give an additional impetus to strengthening economic cooperation between the two countries.
The importance of continuing coordinated activities and mutual support between our countries within international and regional organizations, particularly the United Nations, the Organization of Turkic States, the Organization of Islamic Cooperation, as well as other platforms, was emphasized. The significance of the informal and formal summits of the Organization of Turkic States to be held in Shusha in July and in Kyrgyzstan in October of this year was highlighted.
It was emphasized that Azerbaijan will host the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) this year, which creates additional opportunities for active cooperation between Azerbaijan and Kyrgyzstan within this framework.
Speaking about the reconstruction and rebuilding works carried out in the territories liberated from occupation, Jeyhun Bayramov expressed gratitude to the Kyrgyz Republic for the decision to build a secondary school in the village of Khydyrli in Aghdam.
President Sadyr Japarov noted that interstate relations between the two countries have further deepened in recent years and expressed satisfaction with the activities of the Intergovernmental Council at the level of heads of state.
It was emphasized that the dynamically developing and strengthening bilateral relations create opportunities for expanding interaction between parliaments, governments, and relevant ministries.
The sides also exchanged views on issues related to the upcoming visit of the President of the Kyrgyz Republic to Azerbaijan.