Mətbuat şərhi 22 iyun 2018 04:45
No:153/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Minskə səfəri çərçivəsində belaruslu həmkarı Vladimir Makey ilə görüşüb
22 iyun 2018 04:45
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 21-21 iyun tarixlərində Minskdə keçirilən Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri xarici işlər nazirlərinin iclasında iştirakı çərçivəsində belaruslu həmkarı Vladimir Makey ilə görüşüb.
Nazir Elmar Məmmədyarov səfər əsnasında ona və nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü ifadə etdi.
Nazirlər bu il ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 illiyinin qeyd olunmasına toxunaraq ötən illər ərzində Azərbaycan və Belarus arasında arasında qarşılıqlı anlaşma və etimada əsaslanan dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin qurulduğunu məmnuniyyətlə vurğuladılar.
Görüşdə nazirlər ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli dialoqu təqdir etdilər və dövlət başçılarının iradələrinə uyğun olaraq ikitərəfli əməkdaşlığın bütün sahələrdə uğurla inkişaf etdiyini bildirdilər.
İkitərəfli əməkdaşlığın ruhuna uyğun olaraq ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də uğurla əməkdaşlıq etdiyini qeyd edərək qarşılıqlı dəstəyin bundan sonra da davam etdirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırdılar.
Görüş əsnasında nazirlər həmçinin, beynəlxalq və regional gündəliyə aid məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi apardılar.

Press release 22 June 2018 04:45
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with his Belarusian counterpart Vladimir Makei within the framework of the Eastern Partnership Foreign Ministers' meeting in Minsk on June 21-21.
Minister Elmar Mammadyarov expressed his gratitude for the high hospitality extended to him and his delegation during the visit.
Speaking about the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries this year, Ministers expressed satisfaction with the establishment of friendly and partnership relations based on mutual understanding and trust between Azerbaijan and Belarus over the past years.
At the meeting, the Ministers praised the high level of political dialogue between the two countries and noted that cooperation between the two countries was developing successfully in all spheres in accordance with the will of the Heads of State.
Noting that our countries have successfully cooperated within international organizations persuant to the spirit of bilateral cooperation, they emphasized the importance of further continuation of mutual support.
During the meeting, the Ministers also exchanged views on the issues of international and regional agenda.