No:152/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Litva Respublikasının xarici işlər naziri Qabrielius Landsberqis ilə görüşünə dair məlumatı
30 aprel 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Litva Respublikasının xarici işlər naziri Qabrielius Landsberqis ilə görüşüb.
Nazirlər arasında təkbətək formatda başlanılan görüş, daha sonra hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş formatda davam edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Litva arasında mövcud olan siyasi dialoqun yüksək qiymətləndirildiyini bildirib və bunun davam etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib. İkitərəfli münasibətlərin bir sıra istiqamətlər üzrə inkişaf etməkdə olduğu və bu əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük imkanların mövcud olduğu vurğulanıb.
Nazir Qabrielius Landsberqis Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə keçirilən səmimi müzakirələri məmnunluqla qeyd edib. Şərq Tərəfdaşlığı bölgəsinin Litva üçün strateji prioritet kəsb etdiyi və bu xüsusda dost ölkələr, o cümlədən Azərbaycanla dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafının əhəmiyyəti vurğulanıb. Cari ildə diplomatik münasibətlərimizin 30 illiyinin qeyd olunduğunu xatırladan nazir Qabrielius Landsberqis əlaqələrin gələcək inkişaf yolunun planlaşdırılmasının önəmini ifadə edib.
Tərəflər iki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən iqtisadi-ticari, humanitar, təhsil sahələrində, habelə beynəlxalq platformalarda əməkdaşlıq imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov həmkarına bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, üçtərəfli bəyanatın həyata keçirilməsi ilə bağlı məsələlər, o cümlədən Ermənistan tərəfindən üzərinə götürdüyü öhdəliklərin yerinə yetirilməməsi, bölgədə sülh və təhlükəsizliyə təhdid törədən davranışları və digər məsələlər barədə məlumat verib. Nazir Bayramov, habelə bəzi Avropa ölkələri və beynəlxalq institutlar tərəfindən nümayiş etdirilən ikili yanaşmanın qəbuledilməz olduğunu bildirib və sonuncular tərəfindən Ermənistanda yanlış illüziyalar yaradacaq bəyanatların verilməsi və davranışın sərgilənməsinin bölgədə barışıq və sülh şəraitində birgə yaşayışa xidmət etmədiyini vurğulayıb.

No:152/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Lithuania Gabrielius Landsbergis
On April 30, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Lithuania Gabrielius Landsbergis, who is on an official visit to Azerbaijan.
The meeting between the Ministers began in a tête-à-tête format and then continued in a large format with the participation of delegations from both sides.
Minister Jeyhun Bayramov praised the existing political dialogue between Azerbaijan and Lithuania and stressed the importance of continuing it. It was noted that bilateral relations are developing in a number of areas and there are great opportunities for expanding this cooperation.
Minister Gabrielius Landsbergis noted with satisfaction the cordial discussions with the President of the Republic of Azerbaijan. It was emphasized that the Eastern Partnership region is a strategic priority for Lithuania and in this regard the importance of developing friendly and cooperative relations with friendly countries, including Azerbaijan. Recalling that this year marks the 30th anniversary of our diplomatic relations, Minister Gabrielius Landsbergis stressed the importance of planning the future development of relations.
The sides exchanged views on opportunities for cooperation between the two countries in various fields, including economic, trade, humanitarian, educational, as well as on international platforms.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov briefed his counterpart on the current situation in the region, issues related to the implementation of the trilateral statement, including non-fulfillment of obligations by Armenia, activities that threaten peace and security in the region and other issues. Minister Jeyhun Bayramov also said that the dual approach demonstrated by some European countries and international institutions is unacceptable, and stressed that the statements and activities of the latter, which will create false illusions in Armenia, do not serve peaceful coexistence in the region.