No:152/19, AR XİN-in mətbuat xidməti idarəsinin rəhbəri CNN kanalının Bakıda keçiriləcək UEFA Avropa liqasının final oyunu ilə bağlı sualını cavablandırıb
Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Leyla Abdullayeva CNN telekanalının idman müxbirinin Bakıda keçiriləcək UEFA Avropa Liqasının final oyununda Arsenal futbol komandasının oyunçusunun iştirak etməməsi və Ermənistan XİN-in mövqeyi ilə bağlı ünvanladığı sualı cavablandırıb.
Azərbaycanın final oyununda iştirak edəcək bütün oyunçuların, eləcə də pərəstişkarların təhlükəsizliyini tam təmin edəcəyi barədə Azərbaycanın müvafiq rəsmi qurumları və Azərbaycan Futbol Assosiasiyası tərəfindən UEFA-ya təminatın verildiyini və bu barədə XİN-in sözçüsü səviyyəsində “idman və siyasət bir-birindən ayrıdır” mövqeyinin dəfələrlə bəyan edildiyini xatırladan mətbuat katibi, Ermənistan XİN-in bu məsələ ilə bağlı açıqlama ilə çıxış etməsinin bu ölkənin daxili siyasi problemləri səbəbindən idmanı siyasi alət kimi istifadə etdiyinin göstəricisi olduğunu vurğulayıb. Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində etnik təmizləmə həyata keçirən, monoetnik ölkə olan Ermənistanın Azərbaycanı irqçilikdə ittiham etməsinin absurd olduğu qeyd edilib. Azərbaycanın bütün dünyada dözümlülük və multikulturalizm ənənələri ilə tanındığı bildirilib.
XİN-in sözçüsü qeyd edir ki, Ermənistanın Bakıda keçiriləcək futbol oyunu ilə bağlı şərhi, bu ölkənin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlara mənfi təsir etmək və hətta münaqişənin həlli üzrə substantiv danışıqları təxirə salmaq üçün hər bir imkandan istifadə etmək cəhdidir.

No:152/19, Head of the Press Service Department of the MFA of Azerbaijan responded to CNN on the UEFA Europe League final game to be held in Baku
MFA spokesperson Leyla Abdullayeva responded to CNN sports correspondent’s question on the non-participation of Arsenal FC midfielder player in the game and position of the Armenian MFA on that regard.
L.Abdullayeva reminded that the relevant Azerbaijani authorities and Azerbaijan Football Association provided UEFA with full security guarantee for all players and all fans to travel to Baku for UEFA Europe League final game of 29 May 2019 and as MFA spokesperson she repeatedly stated that sports and politics are separate. She emphasized that the statement of Armenia MFA on that regard testifies to attempts of Armenia to turn sport into an instrument of politics due to its internal political problems. She called absurd the racism accusations of Armenia, a mono-ethnic country that has conducted ethnic cleansing in the occupied territories of Azerbaijan, adding that the tolerance and multiculturalism environment in Azerbaijan is well known throughout the world.
MFA spokesperson states that the comment of Armenian MFA is just another attempt to negatively impact the negotiations over the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict settlement or even an effort to use any chance for postponement of substantial talks on the resolution of the conflict.