No:151/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Polşa Respublikasının xarici işlər naziri Zbiqnev Rau ilə görüşünə dair məlumatı
31 Mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri qismində ölkəmizə rəsmi səfəri çərçivəsində Polşa Respublikasının xarici işlər naziri Zbiqnev Rau ilə görüşüb.
Nazirlər arasında təkbətək başlayan görüş daha sonra hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş formatda davam edib.
Nazirlər, ikitərəfli gündəlikdə duran əsas məsələləri, beynəlxalq platformalarda əməkdaşlığın genişləndirilməsi, xüsusilə də ATƏT ilə əməkdaşlıq, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələlərini müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan Polşa ilə əlaqələrə böyük əhəmiyyət verdiyini, və ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində münasibətlərin inkişaf etməkdə olduğunu vurğulayıb. Bu xüsusda, iki dövlət rəhbəri tərəfindən 2017-ci ildə imzalanan “Azərbaycan Respublikası ilə Polşa Respublikası arasında strateji tərəfdaşlıq və iqtisadi əməkdaşlığa dair yol xəritəsi haqqında Birgə Bəyannamə”yə istinad edilib. Nazir, cari ilin ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunması ilə əlamətdar olduğunu bildirib və bu münasibətlə təbriklərini çatdırıb.
Nazir Zbiqnev Rau ikitərəfli siyasi əlaqələrin çox yaxşı səviyyədə olduğunu qeyd edib və iqtisadi sahədə münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün imkanların olduğunu bildirib. O, Azərbaycan Respublikası Prezidenti ilə keçirilmiş görüşə məmnunluqla istinad edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Polşalı həmkarına bölgədə mövcud olan münaqişə sonrası vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası və bu xüsusda, Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar, bölgədəki son gərginliyin səbəbi və Ermənistan tərəfindən birgə bəyanatın müddəalarının pozulması, habelə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və yenidən qurma işləri ilə bağlı məlumat verib.
Tərəflər, Azərbaycanın ATƏT ilə əməkdaşlığı, ATƏT-in post-münaqişə mərhələsində normallaşma prosesinə töhfəsi, habelə regional təhlükəsizlik məsələləri, o cümlədən Ukraynadakı vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.

No:151/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Poland Zbigniew Rau
31 March 2022 15:55
On March 31, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Poland Zbigniew Rau during his visit to our country in the capacity of the OSCE Chairman-in-Office.
The tete-a-tete meeting between the Ministers continued in a wide format with the participation of delegations from both sides.
The Ministers discussed key issues on the bilateral agenda, expanding cooperation on international platforms, in particular cooperation with the OSCE, as well as regional and international security issues.
Minister Jeyhun Bayramov stressed that Azerbaijan attaches great importance to relations with Poland, and that relations between our countries are developing at the level of strategic partnership. In this regard, reference was made to the "Joint Declaration on the Roadmap for Strategic Partnership and Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Poland" signed by the two heads of state in 2017. The Minister noted that this year is marked by the celebration of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries and expressed congratulations on this regard.
Minister Zbigniew Rau emphasized that bilateral political relations are at a very good level and there are opportunities for further development of relations in the economic sphere. He referred to the meeting with the President of the Republic of Azerbaijan with satisfaction.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his Polish counterpart on the post-conflict situation in the region, implementation of trilateral statements and steps taken by Azerbaijan in this regard, the cause of the recent tensions in the region and violation of the provisions of the joint statement by Armenia, as well as reconstruction and restoration work carried out in the liberated territories.
The sides exchanged views on Azerbaijan's cooperation with the OSCE, the OSCE's contribution to the post-conflict normalization process, as well as regional security issues, including the situation in Ukraine.