No:150/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycan əleyhinə 16 mart tarixli saxta və yalan dolu bəyanatına dair şərhi
16 mart 2023-cü il tarixində Ankarada Türk Dövlətləri Təşkilatının Dövlət Başçılarının Fövqəladə Zirvə görüşündə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin çıxışına istinadən Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin növbəti dəfə yalan və iftira dolu bəyanatı, Ermənistanın 30 ilə yaxın bir dövrdə həyata keçirdiyi işğal siyasətini, habelə hal-hazırkı post-münaqişə dövründə Azərbaycana və azərbaycanlılara qarşı törətdiyi və gələcəkdə törədə biləcəyi təxribatları ört-basdır etmək məqsədi daşıyır.
Ermənistan tərəfindən 30 illik işğal dövründə yüzlərlə şəhər və kəndimizin, tarixi və dini abidələrin Ermənistan tərəfindən məqsədli şəkildə dağıdılması; təbii sərvətlərimizin talanması; 4 minə yaxın vətəndaşımızın itkin düşməsi və kütləvi məzarlıqların aşkarlanması; Ermənistanın mina təhdidlərini davam etdirməsi; ərazi bütövlüyü və suverenliyə, eləcə də Üçtərəfli bəyanat çərçivəsində öhdəliklərə zidd olaraq Azərbaycan ərazilərindən erməni silahlı qüvvələrini tam olaraq çıxarmaması; Zəngəzur dəhlizinin açılmasına maneçilik törətməsi; indiki Ermənistan ərazisindən azərbaycanlı əhaliyə qarşı etnik təmizləmə həyata keçirilməsi faktlarının və Qərbi Azərbaycan İcmasının öz doğma torpaqlarınına təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə qayıtması tələbinin Ermənistana qarşı “ərazi iddiası” və “təcavüzə hazırlıq” kimi qələmə verilməsi tamamilə əsassızdır.
Eynilə, həm sovet Ermənistanı dövründə, həm də 1990-cı illərdən bəri Ermənistan ərazisindəki minlərlə Azərbaycan toponimlərini məqsədyönlü şəkildə dəyişən, Ermənistan ərazisindən Azərbaycan izlərini pozan, tarixi abidələri dağıdan, bununla Azərbaycanın tarixi torpaqlarını erməniləşdirən Ermənistanın Azərbaycanın Qərbi Azərbaycan İcması ifadəsindən istifadə etməsini beynəlxalq hüquq pozuntusu kimi təqdim etməsi riyakarlıqdır.
30 ilə yaxın işğal dövründə 9 şəhər və yüzlərlə kəndi talan edən, 1 milyona yaxın azərbaycanlıya qarşı etnik təmizləmə həyata keçirən, onları öz evlərinə qayıtmaq hüququndan məhrum edən Ermənistanın, Azərbaycanın öz doğma torpaqlarını azad etməsindən və bu əraziləri bərpa etməsindən sonra məcburi köçkünlərin və qaçqınların hüquqlarından bəhs etməyə mənəvi haqqı yoxdur.
Azərbaycan öz ərazisində yaşayan erməni sakinlərin reinteqrasiyası istiqamətində artıq addımlar atmaqdadır. Azərbaycan erməni sakinlərlə dialoq aparır və xoşniyyətli addım kimi bu çərçivədə növbəti görüşün Bakıda keçirilməsini təklif edib. Ermənistan tərəfi isə bunun əksinə, Qərbi Azərbaycan İcmasının dialoq təklifini tamamilə rədd edib. Bu isə, Ermənistanın bölgədə sülh və sabitlikdə maraqlı olmadığının və ikiüzlü siyasət aparmasının göstəricisidir.
Azərbaycan tərəfi Ermənistanın hər bir təxribatına qarşı beynəlxalq hüquq çərçivəsində bütün zəruri addımları atacaqdır.

No:150/23, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on the fake and false statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia against Azerbaijan dated March 16
Referring to the speech of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev at the Extraordinary Summit of the Heads of States of the Organization of Turkic States in Ankara on March 16, 2023, Armenian Ministry of Foreign Affairs’ another false and slanderous statement aims at covering up the occupation policy carried out by Armenia for nearly 30 years, as well as the provocations committed and may commit in the future against Azerbaijan and Azerbaijanis during the current post-conflict period.
Presenting the facts of purposeful destruction of hundreds of our cities and villages, historical and religious monuments by Armenia during the 30-year occupation; the plundering of our natural resources; the disappearance of nearly 4,000 of our citizens and the discovery of mass graves; Armenia's continued mine threats; failure to completely remove the Armenian armed forces from the territories of Azerbaijan contrary to territorial integrity and sovereignty, as well as commitments undertaken within the Trilateral Statement; obstructing the opening of the Zangezur corridor; ethnic cleansing against the Azerbaijani population in Armenia and the demand for the safe and dignified return of the Western Azerbaijan Community to their native lands, as a "territorial claim" and "preparation for aggression" against Armenia, is completely groundless.
Similarly, for the Armenian side, which both during the Soviet Armenia period and since the 1990s purposefully changed thousands of Azerbaijani toponyms, destroyed traces of Azerbaijan on the territory of Armenia, demolished historical monuments, thereby carrying out “Armenization” of the historical lands of Azerbaijan, to present Azerbaijan's use of the term Western Azerbaijan Community as a violation of international law, is hypocrisy.
Armenia, which plundered 9 cities and hundreds of villages during nearly 30-year occupation period, carried out ethnic cleansing against almost 1 million Azerbaijanis, deprived them of the right to return to their homes, has no moral right to talk about the rights of internally displaced persons and refugees after Azerbaijan liberated its native lands and restored these territories.
Azerbaijan is already taking steps towards the reintegration of Armenian residents living in its territory. Azerbaijan conducts a dialogue with Armenian residents and as a goodwill step has proposed to hold the next meeting in Baku. On the contrary, the Armenian side completely rejected the dialogue proposal of the Western Azerbaijan Community. This is an indication that Armenia is not interested in peace and stability in the region and is conducting a duplicitous policy.
Azerbaijani side will take all necessary steps within the framework of international law against any provocation by Armenia.