No:150/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan və Rumıniya Xarici İşlər Nazirlikləri arasında keçirilmiş siyasi məsləhətləşmələrə dair məlumatı
27 aprel 2021-ci il tarixində Azərbaycan və Rumıniya Xarici Işlər Nazirlikləri arasında video konfrans formatında doqquzuncu siyasi məsləhətləşmələr keçirildi.
Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini və Rumıniya tərəfindən Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibinin iştirak etdiyi siyasi məsləhətləşmələrdə ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərə dair məsələlər müzakirə mövzusu oldu.
Görüşdə tərəflər Azərbaycan-Rumıniya ikitərəfli münasibətlərinin hazırkı vəziyyəti və əməkdaşlıq gündəliyindəki məsələlər, Cənubi Qafqaz bölgəsinin təhlükəsizliyi və inkişafı, habelə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və digər maraq kəsb edən regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.
Məsləhətləşmələr zamanı iki ölkə arasında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsi, eləcə də parlamentlərarası əlaqələrin genişləndirilməsinin əhəmiyyəti qeyd edildi.
Görüşdə, həmçinin COVID-19 pandemiyası ilə bağlı vəziyyətdən asılı olaraq iki ölkə arasında növbəti siyasi məsləhətləşmələrin hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin iştirak ilə görüş formatında keçirilməsinə dair razılığa gəlindi.

No:150/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Romania
28 April 2021 08:18
On April 27, 2021, the ninth political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Romania were held in the format of a video conference.
Issues of bilateral and multilateral relations were discussed at the political consultations attended by the Deputy Foreign Minister of Azerbaijan and the Secretary of State of the Ministry of Foreign Affairs of Romania.
At the meeting, the sides exchanged views on the current state of Azerbaijani-Romanian bilateral relations and issues on the agenda of cooperation, security and development of the South Caucasus, as well as cooperation within international organizations and other regional issues of interest.
During the consultations, the importance of high-level reciprocal visits between the two countries, as well as the expansion of inter-parliamentary ties were noted.
At the meeting, it was also agreed to hold the next political consultations between the two countries in the format of a meeting with the participation of delegations from both sides, depending on the situation with the COVID-19 pandemic.