No:150/2‬0, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun "Rəqəmsal bölünmələri bağlayın: COVID-19-a rəqəmsal cavab" mövzusunda konfransında çıxışı
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun "Rəqəmsal bölünmələri bağlayın: COVID-19-a rəqəmsal cavab" mövzusunda konfransında çıxışı
1 iyul 2020-ci il
Dünyanın Koronavirus pandemiyası (COVID-19) ilə apardığı mübarizənin davam etdiyi bir dövrdə, bu vacib görüşü təşkil etdiyinə görə Estoniya və Sinqapura təşəkkür etməkdən başlamaq istəyirəm.
Virusun sürətlə yayılması bütün bəşəriyyət üçün ciddi bir çağırışdır, çünki dünyanın hər bir hissəsində insan sağlamlığına, təhlükəsizliyinə və rifahına bərpa edilməz zərərlər ilə nəticələnən xəstəlik və tələfat hallarının sayı günbəgün artmağa doğru gedir. Sağlamlıq böhranından qat-qat iri olan, COVID-19 zərər çəkmiş ölkələrdə dağıdıcı sosial, iqtisadi və siyasi böhranlar və Davamlı İnkişaf Məqsədlərində (DİM) irəliləyiş əldə etməkdə əngəllər yaratmaq potensialına malik olduğunu nümayiş etdirdi.
Bir çox qeyd olunan təsirləri ilə yanaşı, pandemiya, həmçinin bu cür hallar zamanı davamlı cavab reaksiyasının qurulması üçün rəqəmsal texnologiyadan istifadə etmək qabiliyyətinin artırılması nə qədər vacib olduğunu qiymətləndirmək imkanını da verdi.
Pandemiyanın ilk günlərindən etibarən rəqəmsal texnologiyalar COVID-19 ilə mübarizə üzrə milli cavab strategiyaların mərkəzində olmuşlar. Məsələn, İnformasiya və Rabitə Texnologiyaları onlayn təhsilə çıxış təmin etmək, sağlamlıq vəziyyətinin monitorinqi üçün platformalar inkişaf etdirmək, həyati vacib məlumatları cəmiyyətə yaymaq və təcrid vəziyyətində qalanlara mal və xidmətlərin çatdırılmasını asanlaşdıran bir vasitəyə çevrilmişdir və sadalananlar yalnız bəzi nümunələrdir.
Azərbaycan da, eyni zamanda, istisna deyildi. COVID-19 təsirinə milli cavabımızın bir hissəsi olaraq İnformasiya və Rabitə Texnologiyalarından fəal şəkildə istifadə edirik. Pandemiya zamanı elektron xidmətləri hər bir şəxs üçün əlçatan edən vahid rəqəmsal platforma Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən istifadəyə verildi. Onlayn mağazalara, təhsilə, səhiyyəyə, əyləncəyə və malların çatdırılması ilə bağlı linkləri bir araya toplayan platforma istifadəçilərin onlara çıxışını asanlaşdırır. Platforma sosial məsafəni saxlamaq və evdə qalmaq üzrə tövsiyələr verir, o cümlədən onlayn biznesin yaradılması və aparılması ilə bağlı təlimlər daxil olmaqla bir sıra onlayn təhsil imkanlarını təklif edir.
Bununla yanaşı, karantin rejimi zamanı insanların evdən çıxmasına icazə verilməsini tənzimləyən elektron platforma və Azcloud infrastrukturuna əsaslanan yeni video konfrans sistemi yaradıldı.
Təhsil prosesinin davamlılığını təmin etmək üçün hərtərəfli distant təhsil sisteminə təkan verildi. Milli televiziya kanalları televiziya dərslərini yayımlayır, həmçinin bu dərslərin çəkilişi Təhsil Nazirliyinin təlim platformasında yerləşdirilir və onlayn olaraq mövcuddur. Əksər universitetlər Təhsil Nazirliyinin təqdim etdiyi onlayn təlim platformalarından ödənişsiz olaraq istifadə edirlər.
Pandemiya, eyni zamanda, göstərdi ki, informasiya və rabitə texnologiyası vasitələrinə və genişzolaqlı rabitəyə giriş baxımından başlanğıc nöqtəsi hamı üçün eyni olmadı, çünki inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında bölgələrarası və bölgələrdaxili rəqəmsal bölünmə var.
Bununla əlaqədar olaraq, ölkələrə ehtiyatları səfərbər etmək və uzaqdan mal və xidmətlər göstərmək üçün müasir və kontekstə uyğun həll yolları tətbiq etməkdə köməklik göstərmək məqsədilə səylərin birləşdirilməsi vacibdir. Yalnız dövlətlər və beynəlxalq ictimaiyyət arasında həmrəylik və əməkdaşlıq sayəsində hamı üçün təhlükəsizlik və rifaha nail ola bilərik.
Bundan irəli gələrək, Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının hazırkı sədri kimi ilk dəfə olaraq video-konfrans vasitəsilə zirvə görüşünü həyata keçirdi və 2020-ci ilin aprel ayında video-konfrans vasitəsilə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının fövqəladə zirvə görüşününün keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etdi. Ölkəmiz Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına, xüsusilə Afrika, Asiya və Latın Amerikasındakı ehtiyacı olan əhaliyə kömək etmək məqsədi ilə 10 milyon ABŞ dolları ayırmışdır.
Bu yaxınlarda Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının üzv dövlətləri adından BMT üzv dövlətlərinin əksər çoxluğunun dəstəyi ilə BMT Baş Assambleyasının xüsusi sessiyasının çağırılması təşəbbüsü ilə çıxış etdi. İnanırıq ki, bu sessiya həm də COVID-19-a cavab olaraq İnformasiya və Rabitə Texnologiyalarından nə qədər yaxşı istifadə edə biləcəyimizi araşdırmaq və bu sahədə təcrübə mübadiləsini davam etdirmək üçün bir platformanı təmin edəcəkdir.

No:150/20, Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the conference “Close the Digital Divides: the Digital Response to COVID-19”
at the conference “Close the Digital Divides: the Digital Response to COVID-19”
1 July 2020
I would like to start by thanking Estonia and Singapore for organizing this important meeting, in a time when the world continues to struggle Coronavirus pandemic (COVID-19).
Rapid spread of the virus poses a major challenge to the whole humanity, since the cases and casualties are rising enormously every day in all parts of the globe leaving incurable consequences on human health, safety and well-being. Being much more than the health crisis, COVID-19 demonstrated the potential to create devastating social, economic and political crises in affected countries and to hamper progress towards achieving the SDG’s.
Along with its numerous mentioned implications, the pandemic has also brought an opportunity to estimate how the ability to leverage digital technologies is critical in building resilient responses during such pandemics.
Since the start of the outbreak digital technologies have been at the center of the national response strategies in tackling COVID-19. Such as, ICT’s have become an enabler in access to online education, development of health monitoring platforms, dissemination of vital information among population and facilitation of delivery of goods and services to those remaining in lockdown situations, just to name a few.
Azerbaijan was not an exception, as well. We are actively utilizing ICTs through our national responses to the impacts of COVID-19. A one-stop digital platform making e-services available to everyone during the pandemic was launched by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies. By collecting the links to online stores, education, health, entertainment and delivery of goods, the platform facilitates visitors’ access to them. The platform also provides advise on social distancing and staying at home, and offers numerous e-learning resources, including tutorials to set up and run online businesses.
Besides this, e-platform to regulate permissions for people to go outside during the quarantine regime and new video-conferencing system based on Azcloud infrastructure has been established.
In order to ensure continuity of education process, comprehensive distant educational system has been launched. National TV channels are broadcasting TV Lessons, which are also recorded and available online at the Ministry of Education’s learning platform. Most of the universities are using online platforms for teaching process provided by the Ministry of Education, free of charge.
The pandemic also revealed that the starting point is not the same for all, in terms of access to ICT tools and broadband connectivity, as there is existing interregional and intra-regional digital divide between developed and developing countries.
In light of this, consolidating efforts are needed to help countries in mobilizing resources and implementing innovative and context-appropriate solutions to provide goods and services remotely. It is only through solidarity and cooperation among States and the international community we can achieve safety and well-being for all.
Proceeding from this understanding Azerbaijan held first-ever online summit of Non-Alignment Movement, as its current Chair and initiated the online emergency Summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States, in April 2020. Our country allocated about 10 million USD to the World Health Organization, especially with an objective to help needy population in Africa, Asia and Latin America.
Recently, Azerbaijan, on behalf of the NAM Member States, put forward the initiative to convene the United Nations General Assembly’s Special Session, which enjoys support of the overwhelming majority of the UN Member States. We believe that the Session will also provide a platform to continue exploring and sharing experiences on how best we can leverage ICT’s in response to the COVID-19.