Mətbuat şərhi 23 may 2019 21:04
No:149/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziriyinin Mətbuat Xidməti idarəsinin mətbuat açıqlaması
23 may 2019 21:04
23 may 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov ölkəmizə rəsmi səfəri çərçivəsində Çin Xalq Respublikasının Xarici İşlər naziri Van İ ilə görüşdü və danışıqlar apardı.
Tərəflər Azərbaycan və Çin arasında ənənəvi əməkdaşlığın uğurlu inkişafından məmnunluqlarını bildirdilər. Nazirlər hər iki tərəfin bir-birilərinin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və müstəqilliyinə birmənalı dəstəyin göstərilməsinə dair öz prinsipial mövqelərini dəyişməz saxladıqlarını, Azərbaycan-Çin münasibətlərinin möhkəm siyasi və beynəlxalq hüquqi əsaslarının mövcudluğunu vurğuladılar.
Nazirlər hər iki dövlətin başçıları səviyyəsində qarşılıqlı əlaqələrin xüsusi əhəmiyyətini vurğuladılar və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin Çin Xalq Respublikasına sonuncu işgüzar səfərinə və onun 24 aprel 2019-cu il tarixində baş tutmuş Çin Xalq Respublikasının Sədri Zati-aliləri cənab Si Cinpin ilə görüşünün nəticələrinin ruhuna uyğun olaraq, əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi apardılar.
Tərəflər bildirdilər ki, Azərbaycan Çinin Avrasiya məkanında əsas tərəfdaşlarından biridir və  “Bir Kəmər, Bir Yol” layihəsinin icrasında fəal iştirak edir. Şərq və Qərbi, Asiya və Avropanı birləşdirən bu layihənin icrası artıq iki ölkənin və bütövlükdə regionun xalqları üçün bir sıra nəticələr və maddi faydalar gətirib. Bu xüsusda, “Bir Kəmər, Bir Yol” strategiyası çərçivəsində Trans-Xəzər Nəqliyyat Dəhlizinin vacibliyi bir daha vurğulandı.
Nazirlər bu prosesin dinamik davam etdirilməsinin birgə inkişaf və rifah maraqlarına uyğun olaraq, bütün sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın ardıcıl şəkildə dərinləşdirilməsinə kömək edəcəyinə əminlik ifadə etdilər.
Tərəflər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində səmərəli əməkdaşlığın mövcud olduğunu məmnuniyyətlə qeyd etdilər və gələcəkdə də bunu davam etdirmək niyyətlərini bildirdilər.
Görüş nəticəsində, tərəflər arasında mövcud olan qarşılıqlı anlaşmanın səviyyəsini yüksək qiymətləndirən nazirlər Azərbaycan-Çin əməkdaşlığının davam edən inkişafının hər iki ölkənin xalqlarının mənafeyinə uyğun həyata keçirilməsində və qlobal və regional səviyyələrdə sülh və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsində maraqlı olduqlarını bildirdilər.

Press release 23 May 2019 21:04
No:149/19, Press Release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
23 May 2019 21:04
On May 23, 2019, His Excellency Mr. Elmar Mammadyarov, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and His Excellency Mr. Wang Yi, the Minister of Foreign Affairs of the People's Republic of China met and held talks in Baku within the framework of Mr. Wang Yi’s official visit to the Republic of Azerbaijan.
The sides noted with satisfaction the successful development of traditional cooperation between Azerbaijan and China. The Ministers stressed the existence of a solid political and international legal ground of the Azerbaijani-Chinese relations, where both sides invariably hold their principled position on unequivocal support for sovereignty, territorial integrity and independence of each other.
The Ministers noted the particular importance of mutual contacts at the level of the Heads of both States and exchanged views on the prospects for further expanding cooperation in accordance with the spirit of the results of the last working visit of the President of the Republic of Azerbaijan His Excellency Mr. Ilham Aliyev to the People's Republic of China and his meeting with the Chairman of the People's Republic of China His Excellency Mr. Xi Jinping that took place on April 24, 2019.
The Parties noted that Azerbaijan is one of the main partners of China in the Eurasian space and actively participates in the implementation of the One Belt, One Road project. The implementation of this project linking East and West, Asia and Europe has already brought a number of results and tangible benefits for the peoples of the two countries and the region as a whole. In this regard, the importance of the Trans-Caspian Transport Corridor within the framework of the strategy of the One Belt, One Road was highlighted once more.
The Ministers expressed confidence that the dynamic continuation of this process will contribute to the consistent deepening of mutually beneficial cooperation in all areas in the interests of joint development and prosperity.
The Parties also noted with satisfaction the fruitful cooperation within the framework of international organizations and expressed their intention to continue it in the future.
Following the meeting, the Ministers, highly appreciating the level of mutual understanding existing between the Parties, expressed confidence in the ongoing development of the Azerbaijani-Chinese cooperation for the benefit of the peoples of both countries and in the interests of maintaining peace and security at the global and regional levels.