No:149/18, Azərbaycan xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Belarus xarici işlər naziri Vladimir Makey iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirib
13 iyun 2018 01:29
Nazir Elmar Məmmədyarov məktubda həmkarı Vladimir Makeyi Azərbaycan Respublikası və Belarus Respublikası arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edib.Bu ildönümünün ölkələrimiz üçün əlamətdar və həm də rəmzi xarakter daşıdığını qeyd edən nazir Elmar Məmmədyarov iki dövlətin liderlərinin müdrikliyi və səyləri sayəsində ölkələrimiz arasında sıx əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyini bildirib.
Elmar Məmmədyarov məktubunda qarşılıqlı etimad, hörmət və dostluq prinsipləri üzərində qurulan çoxillik və məhsuldar Azərbaycan-Belarus əməkdaşlığının xoş ənənələrinin müasir dövrdə ölkələrimiz arasındakı əlaqələrin möhkəm əsasını təşkil etdiyini qeyd edib. O bildirib ki, intensiv siyasi dialoq, sosial-iqtisadi əlaqələr, beynəlxalq arenada qarşılıqlı dəstək, humanitar əməkdaşlığın davamlı şəkildə dərinləşdirilməsi ilə xarakterizə olunan ikitərəfli münasibətlər xüsusi əhəmiyyətli strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə çatıb.
Belarus xarici işlər naziri Vladimir Makey Elmar Məmmədyarova ünvanladığı məktubda 25 il ərzində Belarus-Azərbacan münasibətlərinin iki xalqın dostluğu, qarşılıqlı anlaşma və etimad ənənələri üzərində qurularaq strateji xarakter aldığını və siyasi, sosial, iqisadi və humanitar sahələri əhatə etdiyini vurğulayıb.
Vladimir Makey ali və yüksək səviyyədə dövlətlərarası təmasların dinamik şəkildə inkişaf etdiyini və bir sıra ikitərəfli iqtisadi layihələrin həyata keçirildiyini bildirib. O həmçinin, ölkələrimizin beynəlxaıq arenada mövcud olan problemlər və təhdidlərə münasibətdə oxşar mövqe tutduğunu və bir-birinə qarşılıqlı dəstək göstərdiyini diqqətə çatdırıb.
Məktubda nazir Vladimir Makey Belarus-Azərbaycan münasibətlərinin bugün olduğu kimi gələcəkdə də məhsuldar və məzmunlu olacağına inamını ifadə edib.

Press release 13 June 2018 01:29
No:149/18, Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Foreign Minister of Belarus Vladimir Makey had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of diplomatic relations between the two countries
13 June 2018 01:29
In his letter, Minister Elmar Mammadyarov congratulated his counterpart Vladimir Makey on the occasion of the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Belarus.
Noting that this anniversary is remarkable and symbolic for our countries, Minister Elmar Mammadyarov said that close cooperation between our countries has been developing successfully thanks to the wisdom and efforts of the leaders of the two countries.
Elmar Mammadyarov noted in his letter that the good traditions of long-term and productive Azerbaijan-Belarus cooperation on the principles of mutual trust, respect and friendship are a solid basis of the relations between our countries in the modern period.
He said that the bilateral relations characterized by intensive political dialogue, socio-economic relations, mutual support in the international arena and continuous deepening of humanitarian cooperation have reached a strategic partnership level.
Foreign Minister of Belarus Vladimir Makey, in his letter addressed to the Foreign Minister Elmar Mammadyarov, stressed that over the past 25 years Belarus-Azerbaijan relations have been built on the traditions of friendship, mutual understanding and trust, and embraced the political, social, economic and humanitarian spheres.
Vladimir Makey said that high-level and interstate contacts are developing dynamically and a number of bilateral economic projects are being implemented. He also noted that our countries have a similar stance in relation to the challenges and threats that exist in the international arena and mutually support each other.
In his letter, Minister Vladimir Makey expressed his confidence that the Belarus-Azerbaijan relations will be fruitful and meaningful in the future as it is today.