No:148/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mixail Boçarnikovu qəbul edib
09 iyun 2018 04:58
Görüşdə səfir Mixail Boçarnikov etimadnəməsinin surətini nazir Elmar Məmmədyarova təqdim etdi.Nazir Elmar Məmmədyarov səfiri təyinatı münasibətilə təbrik etdi və ona diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Səfir Mixail Boçarnikov Azərbaycana təyin olunmasından şad olduğunu və fəaliyyəti dövründə iki ölkə arasında ənənəvi dostluq münasibətlərinin daha da inkişafı üçün səylərini əsirgəməyəcəyini dedi.
Görüş zamanı Azərbaycan və Rusiya arasında əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq müstəvisində mehriban qonşuluq, dostluq və qarşılıqlı anlaşma şəraitində inkişafından məmnunluq ifadə olundu. Siyasi, iqtisadi-ticarət, mədəni-humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlıq perspektivləri nəzərdən keçirildi. İkitərəfli əməkdaşlığın inkişafında regionlararası əməkdaşlığın xüsusi rol oynadığı qeyd olundu.
Söhbət əsnasında həmçinin, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, Xəzər dənizinin hüquqi statusu və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 09 June 2018 04:58
No:148/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the Republic of Azerbaijan Mikhail Bocharnikov  (Eng-Rus)
09 June 2018 04:58
At the meeting Ambassador Mikhail Bocharnikov presented copy of his credentials to Foreign Minister Elmar Mammadyarov.
Minister Elmar Mammadyarov congratulated Ambassador on his appointment and wished every success to him in his diplomatic mission.
Ambassador Mikhail Bocharnikov said that he is pleased to be appointed to Azerbaijan and vowed to spare no efforts for further development of traditional friendly relations between Azerbaijan and Russia during his tenure.
During the meeting the sides expressed their satisfaction with the development of relations between Azerbaijan and Russia in the spirit of good neighborhood, friendship and mutual understanding at the level of strategic partnership. The prospects of cooperation in political, economic-commerce, cultural-humanitarian and other spheres were reviewed. It was emphasized that cooperation among the regions play a particular role in furthering bilateral ties.
At the meeting the sides also exchanged views on settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, legal status of the Caspian Sea and cooperation within the international organizations.