Mətbuat şərhi 31 may 2017
No:148/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Kolumbiya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Kolumbiyanın xarici işlər naziri xanım Maria Anxela Olginlə görüşüb
Görüş çərçivəsində Azərbaycan və Kolumbiya Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin IV raundu keçirildi.
Görüşdə iki ölkə hökumətləri arasında müxtəlif səviyyələrdə təmasların genişləndirilməsi və siyasi dialoqun davamlı şəkildə aparılması məqsədilə yüksək səviyyəli səfər mübadiləsinin əhəmiyyəti vurğulandı. Bu xüsusda, Azərbaycanda Kolumbiya Səfirliyinin və Kolumbiyada isə Azərbaycanın diplomatik nümayəndəliyinin fəaliyyətə başlamasının ikitərəfli əlaqələrimizin inkişaf dinamikasına yeni bir təkan verdiyi diqqətə çatdırıldı.
Nazir E.Məmmədyarov Azərbaycan-Kolumbiya Parlamentlərarası Dostluq Qrupu çərçivəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinə dair geniş imkanların olduğunu bildirdi. E.Məmmədyarov bu xüsusda Kolumbiya Senatının II konstitusional daimi komitəsində “Azərbaycan Respublikasının ərazisinin qanunsuz işğal edilməsi” adlı qətnamənin, həmçinin Senatın Xarici Əlaqələr Komissiyası tərəfindən Xocalı soyqırımının 25-ci ildönümü ilə əlaqədar sənədin qəbul edilməsinin yüksək qiymətləndirildiyini qeyd etdi.
Həmkarını Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi üzrə danışıqlar prosesinin son statusu barəsində məlumatlandıran E.Məmmədyarov münaqişənin həllində Kolumbiya tərəfinin davamlı olaraq beynəlxalq hüquq normalarına, dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyü, sərhədlərin toxunulmazlığı prinsiplərinə əsaslanaraq Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəklədiyinə görə təşəkkürünü bildirdi.
E.Məmmədyarov həmçinin uzun müddətdir ölkədə davam edən münaqişənin sülh yolu ilə nizamlanması münasibətilə Kolumbiya xalqını təbrik etdi və əldə edilmiş sülh razılaşmasının ölkənin davamlı inkişafı üçün çoxsaylı imkanlar yaradacağına ümid etdiyini qeyd etdi.
O, ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsinin iki ölkənin mövcud potensialına cavab vermədiyini qeyd edərək, ikitərəfli iqtisadi münasibətlərin inkişaf etdirilməsi məqsədilə Azərbaycan və Kolumbiya arasında ticarət-iqtisadi sahədə əməkdaşlıq üzrə birgə işçi qrupununun yaradılmasının faydalı ola biləcəyini vurğuladı.
Humanitar sahədə əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar olduğunu bildirən E.Məmmədyarov Kolumbiya Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin əməkdaşları üçün ispan dili kurslarının təşkili təşəbbüsü və dəstəyinə görə təşəkkürünü ifadə etdi.
E.Məmmədyarov turizm sahəsində də əməkdaşlığın genişləndirilməsi və dərinləşdirilməsi baxımından çoxsaylı imkanların mövcud olduğunu qeyd edərək, “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə elektron viza verilən ölkələr siyahısına Kolumbiyanın əlavə edilməsinin kolumbiyalı turistlərin Azərbaycana səfərlərinə töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu dedi.
Xanım Maria Anxela Olgin Kolumbiya hökumətinin yeni tərəfdaşları ilə münasibətlərin şaxələndirilməsi xəttinə xüsusi diqqət ayırdığını deyərək, siyasi məsləhətləşmələrin də bu məqsədə xidmət etdiyini vurğuladı. O, Kolumbiyanı Azərbaycanın dostu kimi xaraketerizə edərək turizm, ticarət, sərmayələrin qoyuluşu və s. kimi sahələrin inkişafı baxımından Kolumbiyada Azərbaycan şirkətlərini görməkdən məmnun olacaqlarını əlavə etdi.
M. Olgin Azərbaycan Respublikası və hökumətinə daim sülhü dəstəklədiyinə görə təşəkkürünü bildirərək, münaqişə sonrası layihələrdə Azərbaycanla birgə əməkdaşlıq etməyə hazır olduqlarını qeyd etdi.
Nazirlər iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin dərinləşməsinə təkan verəcək “Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi ilə Kolumbiya Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş” imzaladılar.
Görüşdə həmçinin Azərbaycan klassikləri və Kolumbiya şairlərinin əsərlərindən ibarət ispan və azərbaycan dillərində çap olunmuş Antologiyanın təqdimatı keçirildi.
Görüşdən sonra nazirlərin birgə mətbuat konfransı keçirildi.
Daha sonra nazirlər Kolumbiyanın tanınmış iş adamlarının iştirakı ilə işçi ziyafətə qatıldılar. E.Məmmədyarov ölkəmizdə aparılan maliyyə və iqtisadi islahatlar, qeyri-neft sektorunun şaxaləndirilməsi istiqamətində aparılan tədbirlər haqqında ətraflı məlumat verdi və iş adamlarını maraqlandıran suallara cavab verdi.

Press release 31 May 2017 23:27
No:148/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Foreign Minister of Colombia, Madame Maria Angela Holguin within his official visit to the Republic of Colombia
31 May 2017 23:27
In the framework of the meeting, the IV round of the political consultations at the level of Foreign Ministers was held.
Sides talked about the importance of exchange of high level visits for enhancing the contacts at the various levels between the governments and holding a political dialogue in a regular basis. In this regard, Ministers particularly pointed out that establishment of diplomatic missions has served as an added impulse for dynamism of bilateral cooperation.
Minister E.Mammadyarov said that there are wide ranges of opportunities for the development of cooperation in the framework of Azerbaijan-Colombia Parliamentary Friendship Groups. He mentioned that the documents adopted by the Senate of Colombia, namely resolution on “Illegal occupation of the territories of the Republic of Azerbaijan” and document on the 25th anniversary of Khojaly Genocide are highly appreciated.
Briefing his counterpart about the current status of negotiation process on Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, Minister E.Mammadyarov thanked the Government of Colombia for the consistent support, which based on principles of international law, namely sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders of States, to fair stance of Azerbaijan in the settlement of conflict.
Furthermore, E.Mammadyarov congratulated the People of Columbia for the signed Peace Agreement which put an end to long-lasting conflict in the country and added that the Peace Agreement would bring lots of opportunities for sustainable development of the country.
E.Mammadyarov mentioned that the trade turnover between our countries doesn’t meet the current potential and talked about the importance of establishment of Joint Working Group on cooperation in the trade-economy sphere.
Talking about the cooperation in the humanitarian field E.Mammadyarov thanked to the Colombian side for the initiative and support to Spanish language courses for the diplomats of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan.
Meanwhile, E.Mammadyarov said that opportunities are on the table for enhancing and deepening the relations in the sphere of tourism and added that Columbia’s addition to the “ASAN Visa” system would serve to welcome in Azerbaijan more tourists from Colombia.
Madame Maria Angela Holguin emphasized that the Government of Colombia attaches special attention to diversification of relations with its new partners and noted that the political consultation is held for achieving that target. Characterizing Colombia as a friend to Azerbaijan, Madame M. Holguin noted that Azerbaijani companies’ participation is welcomed in the sphere of trade, tourism, investments, etc.
Furthermore, Madame Maria Angela Holguin thanked the Republic and Government of Azerbaijan for supporting peace and said that Colombia would gladly cooperate with Azerbaijan in post conflict projects.
Ministers signed “Agreement on cooperation in the field of culture between the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Culture of the Republic of Colombia”.
At the meeting the book entitled “Anthology of poems of Azerbaijan and Colombia” was also presented.
After the meeting, a Joint Press Conference of the Ministers was held.
Furthermore, Ministers joined the working lunch with attendance of well-known members of Colombian business community. E.Mammadyarov briefed about the fiscal and economic reforms, measures being taken for diversification of non-oil sector in Azerbaijan and answered the questions.