No:147/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Qazaxıstan Respublikasının xarici işlər naziri Yermek Koşerbayev ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
08 aprel 2026 16:48
8 aprel 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan Qazaxıstan Respublikasının xarici işlər naziri Yermek Koşerbayev ilə görüşüb.
Nazirlər arasında baş tutan təkbətək görüş, daha sonra hər iki tərəfin nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə davam edib.
Görüş zamanı, Azərbaycan ilə Qazaxıstan arasında strateji münasibətlərin səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub və bu münasibətlərdən irəli gələn məsələlər, eləcə də regional vəziyyət ətrafında geniş müzakirə aparılıb.
Ali və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin dinamikasının ikitərəfli münasibətlərin inkişafına mühüm töhfə verdiyi vurğulanıb.
Bildirilib ki, iki ölkə arasında əməkdaşlıq son illərdə daha da intensivləşərək iqtisadiyyat, ticarət, enerji, sənaye, nəqliyyat-logistika, rəqəmsallaşma və texnologiya, kənd təsərrüfatı, turizm, mədəni, humanitar və təhsil sahələrini əhatə edən çoxşaxəli əməkdaşlıq formatına çevrilib.
Qarşılıqlı sərmayələr, o cümlədən 300 milyon ABŞ dolları həcmində investisiya fondunun yaradılması iqtisadi əməkdaşlığın inkişafında mühüm istiqamət kimi qeyd olunub.
Qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin artırılması, qeyri-neft sektorunda birgə layihələrin həyata keçirilməsi və regional bağlantıların gücləndirilməsi istiqamətində mövcud potensialın əməkdaşlığın gələcək inkişafına geniş imkanlar yaratdığı xüsusilə vurğulanıb.
Orta Dəhliz üzrə əməkdaşlığın strateji əhəmiyyəti vurğulanaraq bu marşrutun Avropa ilə Asiya arasında yükdaşımaların artmasına töhfə verdiyi və tranzit potensialının gücləndirilməsinin mühüm istiqamət olduğu diqqətə çatdırılıb.
Mərkəzi Asiya regionu ilə intensiv dialoqun inkişafı, o cümlədən C6 formatı çərçivəsində əməkdaşlıq ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Bununla yanaşı, beynəlxalq və regional platformalarda, xüsusilə Türk Dövlətləri Təşkilatı və Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə (AQEM) çərçivəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi perspektivləri müzakirə olunub və bu platformalarda qarşılıqlı dəstək mexanizmlərinin gücləndirilməsi diqqət mərkəzində olub.
Tərəflər Yaxın Şərqdəki gərginlikdən ciddi narahatlıqlarını ifadə edərək, münaqişələrin yalnız diplomatik vasitələrlə həllinin əhəmiyyətini vurğulayıblar. İran və ABŞ arasında əldə olunmuş atəşkəs alqışlanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına Azərbaycan ilə Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılması prosesi, eləcə də azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan bərpa-quruculuq fəaliyyətləri və keçmiş məcburi köçkünlərin qayıdışı barədə məlumat verib.
İşğaldan azad edilmiş Füzuli şəhərində Qazaxıstan tərəfinin dəstəyi ilə inşa olunmuş Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinə görə təşəkkür ifadə olunub.

No:147/26,  Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan Yermek Kosherbayev
08 April 2026 16:48
On 8 April 2026, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan, Yermek Kosherbayev, who is on an official visit to Azerbaijan.
The tête-à-tête meeting between the ministers was later continued in an expanded format with the participation of delegations from both sides.
During the meeting, satisfaction was expressed with the level of strategic relations between Azerbaijan and Kazakhstan, and a comprehensive discussion was held on issues arising from these relations, as well as on the regional situation.
It was emphasized that the dynamic of high-level mutual visits has made an important contribution to the development of bilateral relations.
It was noted that cooperation between the two countries has intensified in recent years, evolving into a multifaceted partnership covering areas such as economy, trade, energy, industry, transport and logistics, digitalization and technology, agriculture, tourism, cultural, humanitarian, and educational fields.
Mutual investments, including the establishment of an investment fund worth 300 million US dollars, were highlighted as an important direction for the development of economic cooperation.
It was particularly emphasized that the existing potential for increasing bilateral trade turnover, implementing joint projects in the non-oil sector, and strengthening regional connectivity creates broad opportunities for the further development of cooperation.
The strategic importance of cooperation within the Middle Corridor was underlined, noting that this route contributes to increased cargo transportation between Europe and Asia, and enhancing transit potential remains a key priority.
An exchange of views was held on the development of intensive dialogue with the Central Asia region, including cooperation within the C6 format.
At the same time, prospects for expanding cooperation within international and regional platforms, particularly the Organization of Turkic States and the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia, were discussed, with a focus on strengthening mutual support mechanisms within these platforms.
The sides expressed serious concern over tensions in the Middle East and emphasized the importance of resolving conflicts exclusively through diplomatic means. The ceasefire reached between Iran and the United States was welcomed.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his counterpart on the normalization process between Azerbaijan and Armenia, as well as on rehabilitation and reconstruction activities in the liberated territories and the return of former internally displaced persons.
Gratitude was expressed for the Kurmangazy Children’s Creativity Center, built in the liberated city of Fuzuli with the support of the Kazakh side.