Sual: Ermənistan XİN mətbuat katibi Bakıda keçiriləcək UEFA Avropa Liqası final oyunu və Arsenalın oyunçusu H.Mxitaryanın Bakıya səfər etməməsi ilə bağlı açıqlama ilə çıxış edib. Bu barədə nə deyə bilərsiniz?
Cavab: İlk növbədə vurğulamaq istərdim ki, Azərbaycan tərəfindən bu ilin 29 may tarixində UEFA-nın Avropa Liqasının Bakıda keçiriləcək final oyununda iştirak edəcək bütün oyunçuların, o cümlədən Arsensal futbol klubunun oyunçusu H.Mxitaryanın, eləcə də bütün pərəstişkarların təhlükəsizliyinin tam şəkildə təmin olunacağı barədə məlumat verilib.
Şəxsən XİN-in mətbuat katibi olaraq mən bu xüsusda ünvanlanan suallara cavab olaraq, Azərbaycanın idmanla siyasəti eyniləşdirmədiyini dəfələrlə qeyd etmişəm. Azərbaycan ilk dəfə deyil ki, mötəbər idman yarışlarına ev sahibliyi edir və paytaxtımızda indiyədək keçirilən çoxsaylı idman yarışlarında erməni əsilli idmançılar da iştirak ediblər.
Ermənistan XİN-in Arsenal futbol klubunun erməni əsilli oyunçusunun Bakıya səfər etməməsi ilə bağlı açıqlaması, bu ölkənin daxili siyasi problemləri səbəbindən idmanı siyasət alətinə çevirmək cəhdlərindən xəbər verir. Ermənistan XİN-in belə bir oyunda iştirak etməsi yalnız təəssüf doğurur.
Əfsuslar olsun ki, bu addım Ermənistanın Minsk Qrupunun həmsədrlərinin bəyanatlarında qeyd edildiyi kimi xalqların sülhə hazırlanmasına hazır olmadığını aydın şəkildə nümayiş etdirdi. Təəssüf ki, Ermənistan Arsenalın erməni əsilli oyunçusunu öz təxribatçı məqsədləri üçün istifadə edir. Bu həm də onu nümayiş etdirdi ki, birinci növbədə Ermənistan xalqının sülhə hazırlanmağa ehtiyacı var. Ağlasığmaz və gülüncdür ki, Azərbaycanın işğal etdiyi ərazilərində etnik təmizləmə həyata keçirən, monoetnik ölkə olan Ermənistan Azərbaycanı rasizmdə ittiham edir. Azərbaycanda müxtəlif dinlərin və etnik qrupların sülh və tolerantlıq mühitində birgə yaşayışı bütün dünyaya yaxşı bəllidir.
UEFA-nın Avropa Liqasının final oyununun Bakıda yüksək səviyyədə təşkili, ölkəmizə səfər edən əcnəbilərin (istər futbol oyunçuları, istərsə də pərəstişkarlar olsun) Azərbaycandakı real vəziyyətlə yerindəcə tanış olmaları Ermənistan XİN-in əsassız iddialarının ən gözəl cavabı olacaq.

No:147/19, MFA Spokesperson answers the question of the media (En/Ru)
Question: A spokesperson of the Armenian Foreign Ministry made a statement regarding the final match of the UEFA Europa League, which will be held in Baku, and the information campaign on the issue of the arrival of the Arsenal player H.Mkhitaryan. What can you say about this?
Answer: First of all, I would like to emphasize that the Azerbaijani side provided information that it will ensure full security of all players who will participate in the final game of the UEFA Europa League in Baku on May 29 of this year, including the player of Arsenal Football Club H. Mkhitaryan, as well as all the fans.
Personally, as a representative of the Ministry of Foreign Affairs, I have repeatedly stated while answering questions concerning the issue that sports and politics are separate. It is not the first time that Azerbaijan hosts significant sporting events, and sportsmen of the Armenian origin also participated in numerous sports competitions held thus far in our capital.
The statement of the Armenian Foreign Ministry on the existing factors that prevent ArsenalFootball Club player of the Armenian origin from visiting Baku testifies to attempts of Armenia to turn sport into an instrument of politics due to its internal political problems. The participation of the Armenian Foreign Ministry in such a game is only regrettable.
Alas, this step clearly demonstrated that Armenia is not focused on preparing people for peace, as declared in the statements of the Co-chairs of the Minsk Group. Unfortunately, Armenia uses a player of Arsenal of the Armenian origin for its provocative purposes. It also demonstrated that, first of all, it is the Armenian people who need to be prepared for peace. It is incredible and absurd that Armenia, a mono-ethnic country that has conducted ethnic cleansing in the occupied territories of Azerbaijan, accuses Azerbaijan of racism. The coexistence of various religious and ethnic groups in an atmosphere of peace and tolerance in Azerbaijan is well known throughout the world.
A high-level organization of the final match of the UEFA Europa League in Baku, and acquaintance of foreigners visiting the country (whether they are football players or fans) with the real situation in Azerbaijan will be the best response to the baseless claims of the Armenian Foreign Ministry.