No:147/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Kolumbiya Respublikasının Prezidenti Xuan Manuel Santos Kalderon ilə görüşüb
31 may 2017 21:03
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Kolumbiya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Kolumbiya Respublikasının Prezidenti Xuan Manuel Santos Kalderon ilə görüşüb.
İlk olaraq, nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin salamlarını Kolumbiya Respublikasının Prezidenti cənab Xuan Manuel Santosa çatdırdı. Xuan Manuel Santos onun salamları və ən xoş arzularının Prezident İlham Əliyevə çatdırılmasını xahiş etdi.
Kolumbiya prezidenti Xuan Manuel Santos Azərbaycanın regionun ən güclü ölkəsi olduğunu qeyd etdi və ölkəmizdə son illərdə əldə olunmuş iqtisadi-siyasi nailiyyətlərə sevindiyini bildirdi. Həmçinin, o ilk fürsətdə məmnuniyyətlə Azərbaycan Respublikasına səfər edəcəyini qeyd etdi.
Görüş əsnasında Azərbaycan və Kolumbiya arasında mövcud yüksək səviyyəli dost əlaqələrinin inkişafından məmnunluq ifadə edildi və sözügedən əlaqələrin daha da inkiaşf etdirilməsi üçün böyük potensialın olduğu vurğulandı. İki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, kənd təsərrüfatı və energetika sahəsində əməkdaşlıq məsələlərinə dair geniş fikir mübadiləsi aparıldı və bu xüsusda ticarət əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinin vacibliyi vurğulandı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesi haqqında məlumat verdi.

Press release 31 May 2017 21:03
No:147/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Juan Juan Manuel Santos Calderón the President of the Republic of Colombia
31 May 2017 21:03
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Juan Manuel Santos Calderón the President of the Republic of Colombia within his official visit to this country.
Minister Elmar Mammadyarov conveyed sincere greetings from the President of the Republic of Azerbaijan, H.E Mr. Ilham Aliyev to H.E Mr. Juan Manuel Santos. Juan Manuel Santos asked for delivering his greetings and best wishes to the President Ilham Aliyev.
President of Colombia Juan Manuel Santos stressed that Azerbaijan is the most powerful country in the region and he gladly follows the country's socio-economic achievements in recent years. He also mentioned that with great pleasure will pay a visit to Azerbaijan at the earliest convenience.
During the meeting parties expressed satisfaction with development of existing high-level friendly relations between Azerbaijan and Colombia and emphasized the great potential for development of these relations. The sides exchanged views on issues of cooperation in political, economic, agricultural and energy spheres between two countries and in this regard stressed the importance of strengthening trade relations.
Elmar Mammadyarov informed about the negotiations process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict.