No:146/19, Nazir Elmar Məmmədyarov Sakit okean Alyansına üzv ölkələri olan Meksika, Kolumbiya, Peru və Çilinin Azərbaycandakı diplomatik missiyalarının rəhbərlərini qəbul edib
22 may 2019 21:43
21 may tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə təmsil olunan Meksika, Kolumbiya, Perunun və Çilinin diplomatik missiyalarının rəhbərlərini qəbul edib.
Görüşdə Nazir Azərbaycanın Sakit okean Alyansının (SOA) 10 may tarixində Meksikanın Mexiko şəhərində keçirilən Nazirlər Şurasının görüşündə müşahidəçi statusu almasını təqdirəlayiq hal kimi dəyərləndirib. O, adları çəkilən 4 üzv ölkəni, habelə qurumun 4 tərəfdaşı olan Avstraliya, Kanada, Yeni Zelandiya və Sinqapuru, eləcə də 57 müşahidəçi ölkəni birləşdirən SOA-nın regional ticari əlaqələrin inkişafında mühum platforma olduğunu bildirib.
Nazir vurğuladı ki, Azərbaycan xarici siyasətində Latın Amerikası ölkələri ilə əməkdaşlığa xüsusi önəm verir və bu xüsusda, sözügedən regionda mövcud olan təşkilatlar və iqtisadi birliklərlə fəal əməkdaşlıq edir. Bu kontekstdə SOA-nın müxtəlif iqtisadi əməkdaşlıq formatları və ayrı-ayrı ölkələrlə inkişaf edən tərəfdaşlığını nəzərə alaraq, Sakit okean məkanının Avropa məkanı ilə birləşdirilməsində vacib rol oynayan Azərbaycanın SOA ölkələri üçün də potensial imkanlar aça biləcəyi qeyd olunub.
Hal-hazırda SOA-da sədrlik edən Perunun səfiri xanım Mariya Milaqros Kastanyon Seoane Azərbaycanın bu quruma müşahidəçi qismində qosulmasını rəsmi olaraq təsdiq edən sənədi təqdim edib.
Sonra SOA ölkələri diplomatik missiyalarının rəhbərləri Azərbaycanla əlaqələrinin dinamik inkişafından bəhs ebib və bu prosesdə səfirliklərin böyük rol oynadıqlarını söyləyiblər. Onlar, ölkəmizin apardığı qlobal və regional tərəqqiyə xidmət edən fəal xarici siyasəti yüksək dəyərləndirərək, təmsil etdikləri dövlətlərin Azərbaycanla əməkdaşlığın həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatlarda daha da inkişaf edəcəyinə dair əmin olduqlarını bildiriblər.
Tərəflər iqtisadi əməkdaşlıqla yanaşı, humanitar sahədə və s. istiqamətlər üzrə mövcud perspektivlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişafında özəl sektorun fəal cəlb olunması, biznes forumlarının keçirilməsi əlverişli formatlar kimi nəzərdən keçirilib.

No:146/19, Minister Elmar Mammadyarov received heads of diplomatic missions of Mexico, Colombia, Peru and Chile, member states of the Pacific Alliance
22 May 2019 21:43
On May 21, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov received heads of diplomatic missions of Mexico, Colombia, Peru and Chile.
At the meeting, the Minister appreciated the observer status granted to Azerbaijan at the Ministerial Council meeting of the Pacific Alliance (PA) in Mexico City on May 10. He noted that PA, which unites four above-mentioned member countries, four associate members - Australia, Canada, New Zealand and Singapore, as well as 57 observer countries, is a vital platform for the development of regional trade relations.
The Minister emphasized that Azerbaijan in its foreign policy attaches special importance to cooperation with Latin American countries and actively collaborates with the existing organizations and economic bodies in the region. In this context, taking into account PA's partner ties with various economic cooperation formats and particular countries, it was noted that Azerbaijan, which plays an important role in the connection of the Pacific Ocean with the European space can provide additional opportunities for PA countries as well.
Peru's Ambassador, Mrs. Maria Milagros Castanon Seoane, has presented a document that officially affirms Azerbaijan as an observer to the PA.
Then, Heads of the PA countries’ diplomatic missions talked about the dynamic development of relations with Azerbaijan over the recent period and mentioned the outstanding role of the Embassies in promoting this process. They highly appreciated the active foreign policy of our country serving the global and regional progress and expressed confidence that their states' cooperation with Azerbaijan would further develop in both bilateral and multilateral formats.
The sides, along with economic cooperation, exchanged views on existing perspectives in the humanitarian and other spheres. An active involvement of the private sector in the development of mutually beneficial cooperation and the holding of the Business Forums were considered as favorable formats.