Mətbuat şərhi 09 iyun 2018 01:25
No:146/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Qambiya Respublikasının xarici işlər naziri Ousainou Darboenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
09 iyun 2018 01:25
Ölkəmizdə olmasından məmnunluğunu bildirən qambiyalı nazir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunduğunu və görüş zamanı çox faydalı müzakirələrin aparıldığını qeyd etdi.
Tərəflər Azərbaycan və Qambiya arasında əməkdaşlığın müxtəlif sahələrdə inkişaf perspektivlərini müzakirə etdilər. BMT, İƏT və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində iki ölkənin sıx əməkdaşlıq etdiyini bildirən nazirlər ikitərəfli əlaqələrin inkişafında müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsinin və qarşılıqlı səfər mübadilələrinin həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Habelə, nazirlər turizm, təhsil, səhiyyə və digər sahələrdə əməkdaşlıq üçün geniş potensialın mövcud olduğunu bildirdilər və bu xüsusda qambiyalı tələbələrin Azərbaycanın ali məktəblərində təhsil almaları və ixtisaslarının artırılması imkanlarını müzakirə etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov ADA Universiteti haqqında danışaraq Azərbaycan tərəfindən İƏT və Qoşulmama Hərəkatı üzv dövlətlərindən olan tələbələr üçün təhsil təqaüdlərinin ayrılması barədə məlumat verdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizin Expo-2025-ə ev sahibliyi etmək üçün müraciət etməsi barədə həmkarına məlumat verdi.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan son danışıqlar prosesi barədə həmsöhbətinə məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov Qambiyanın münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində həllinə dair ədalətli mövqeyinin yüksək qiymətləndirildiyini bildirdi.
Qambiyalı nazir ölkəsi tərəfindən beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində ənənəvi əsasda Ermənistan tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının qanunsuz işğalı ilə bağlı qəti dəstəyin göstərildiyini diqqətə çatdırdı.

Press release 09 June 2018 01:25
No:146/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the delegation headed by Ousainou Darboe, Foreign Minister of the Republic of the Gambia on the sidelines of his working visit to the Republic of Azerbaijan
09 June 2018 01:25
Expressing his satisfaction over visiting our country, the Gambian Minister mentioned that he was received by the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev and during the meeting fruitful discussions were held.
The sides discussed the prospects of cooperation in various areas Azerbaijan and Gambia. The Ministers underlined the importance of the expansion of legal framework and exchange of mutual visits in the development of bilateral relations adding that the two countries closely cooperate within the UN, OIC and other international organizations.
The Ministers also noted that there is a huge potential for the cooperation in tourism, education, health and other spheres and to this end discussed the possibility of education opportunities for Gambian students at the high education institutions of Azerbaijan.
Speaking about the ADA University, Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor about granting scholarships by Azerbaijan for students from the OIC and Non-Aligned Movement member countries.
Minister Elmar Mammadyarov informed also his colleague about capital Baku's candidature to Expo-2025.
Informing his interlocutor about the recent negotiation process on the resolution of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict Minister Elmar Mammadyarov highly appreciated the just and fair position of Gambia on the settlement of the conflict on the basis of territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within the internationally recognized borders in accordance with the relevant UN Security Council resolutions.
The Gambian Minister underlined the traditional support by his Government within international organizations on illegal occupation of Azerbaijan's territories by Armenia.