No:145/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Stefan Sejurnenin ABŞ dövlət katibi ilə birgə mətbuat konfransı zamanı Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi iddialara dair şərhi
02 aprel 2024 22:40
2 aprel 2024-cü il tarixində Fransa Respublikasının Avropa və xarici işlər naziri Stefan Sejurnenin Parisdə ABŞ dövlət katibi ilə birgə mətbuat konfransı zamanı Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi əsassız iddialar növbəti dəfə Fransanın bölgədə açıq-aşkar gərginlik yaratmaq və sülh prosesinə mane olmaq səylərinin bariz nümunəsidir.
Azərbaycan ərazilərini 30 ilə yaxın müddətdə işğal altında saxlayan, 1 milyona yaxın azərbaycanlını öz doğma torpaqlarından didərgin salan, kütləvi qırğınlar və insanlıq əleyhinə cinayətlər törədən Ermənistanın Fransa tərəfindən sülhpərvər ölkə kimi təqdim edilməsi bu ölkənin həm vasitəçiliyi dövründə, həm də 44 günlük vətən müharibəsindən sonra yürütdüyü siyasətin nə qədər saxta olduğunu nümayiş etdirir.
Bununla yanaşı, Ermənistanın geniş şəkildə silahlanmasını həyata keçirən, bölgədə militarizmi təşviq edən Fransa tərəfinin Azərbaycanı aqqressiv ritorikada təqsirləndirməsi qəbuledilməzdir.
Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi kimi məsul vəzifəni yerinə yetirdiyi bir dönəmdə, ölkənin imicinə xələl gətirmək məqsədi güdən və sədrliyimizi hədəf alan bu kimi çağırışlardan çəkinilməsinin Fransa və dünyamız üçün daha faydalı olacağını hesab edirik.
Məhz Fransa kimi ölkələrin son 30 ildə Ermənistanın təcavüzünü ört-basdır edən siyasətinin heç bir fayda vermədiyi hər kəsə aydın olmalıdır. Bununla, Fransa tərəfi anlamalıdır ki, onun tərəfindən həyata keçirilən bu kimi destruktiv fəaliyyətə nə qədər ki, son qoyulmayıb, bu həm Fransanın zərər görmüş imicinə, həm də hər vəchlə müdafiə etdiyi Ermənistana xeyir gətirməyəcək.

No:145/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on the allegations made against Azerbaijan by the Minister of Europe and Foreign Affairs of France, Stephane Sejourne, during a joint press conference with the US Secretary of State
02 April 2024 22:40
Baseless allegations against Azerbaijan made by Stephane Sejourne, European and Foreign Affairs Minister of the Republic of France, during a joint press conference with the US Secretary of State in Paris on 2 April 2024, is another vivid example of France’s efforts to create a tension in the region and obstruct the peace process.
Presenting Armenia by France as a peaceful country, which occupied the territories of Azerbaijan for nearly 30 years, displaced almost one million Azerbaijanis from their native lands, and committed massacres and crimes against humanity, demonstrates how fake is the policy of this country conducted both during its mediation period and folllowing the 44-day patriotic war.
At the same time, accusations against Azerbaijan in conducting aggressive rhetoric by the French side that is widely arming Armenia and promoting militarism in the region, are unacceptable.
At a time, when Azerbaijan is performing a responsible mission as the host of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), we believe that refraining from calls aimed at damaging the country’s image and targeting our presidency will be more beneficial for France and our World.
It should be clear to everyone that the policy of countries like France covering up Armenia’s aggression in the last 30 years has not been helpful. Thus, the French side should understand that as long as she does not cease her destructive actions, it will not benefit both the damaged image of France and Armenia, which she defends by all means.