No:145/20, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun Estoniyanın Xarici İşlər naziri Urmas Reynsalu ilə telefon danışığı baş tutub
26 iyun 2020-ci il tarixində nazir Elmar Məmmədyarovun Estoniyadan olan həmkarı Urmas Reynsalu ilə telefon danışığı olub.
Nazirlər qlobal pandemiya ilə bağlı mövcud vəziyyəti, yeni koronavirus ilə mübarizə çərçivəsində görülən tədbirlər, həmçinin bu xüsusda beynəlxalq həmrəylik və əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.
Tərəflər ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif aspektlərini, o cümlədən, siyasi, iqtisadi, ticarət və digər sahələrdə əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Estoniyanın Xarici İşlər naziri ölkəsinin Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyünə dəstəyini bir daha ifadə edib.
Nazir Elmar Məmmədyarov Estoniyanın Təhlükəsizlik Şurasının sədrliyindən bəhs edərək, bu xüsusda "Avropa torpağında İkinci dünya müharibəsinin bitməsindən 75 il sonra - gələcək qəddarlıqların qarşısının alınması üçün öyrənilmiş dərslər, Təhlükəsizlik Şurasının məsuliyyəti" mövzusunda Arria-formulu üzrə keçirilmiş yüksək səviyyəli iclası qeyd edib.

No:145/20, Foreign Minister Elmar Mammadyarov had a telephone conversation with Minister of Foreign Affairs of Estonia, Urmas Reinsalu
On 26th of June, 2020 Foreign Minister Elmar Mammadyarov held a telephone conversation with his counterpart from Estonia, Urmas Reinsalu.
The Ministers exchanged views on the situation of the global pandemic and measures taken to combat novel coronavirus, as well as the importance of international solidarity and cooperation.
The parties discussed various aspects of bilateral relations, including the prospects for cooperation in the political, economic, trade, and other fields.
The Estonian Foreign Minister reiterated the support of his country for the independence and territorial integrity of Azerbaijan.
Speaking about the Estonian presidency of the Security Council, Minister Elmar Mammadyarov noted in this regard the High-level Arria-formula meeting titled “75 Years from the End of the Second World War on European Soil - Lessons Learned for Preventing Future Atrocities, Responsibility of the Security Council”.
The parties also discussed issues of cooperation within the framework of international organizations.