Mətbuat şərhi 22 may 2019
No:145/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Kolumbiyanın Azərbaycana yeni təyin olunan səfirini qəbul etdi
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Kolumbiya Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunan səfiri Luis Antonio Dimate Kardenası qəbul etdi.
Görüşdə iki ölkə arasında münasibətlərin hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə edildi və insanlararası təmasların artırılması məqsədilə tələbə-müəllim mübadiləsinin vacibliyi vurğulandı.
Səfir Luis Antonio Dimate Kardenas ölkəsinin bütün sahələrdə Azərbaycan ilə əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu qeyd edərək, diplomatik fəaliyyəti müddətində ikitərəfli əlaqələrin inkişafı üçün səylərini əsirgəməyəcəyini bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov səfir Luis Antonio Dimate Kardenasa diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzu etdi.

No:145/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the newly appointed Ambassador of Colombia to Azerbaijan
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Luís Antonio Dimaté Cárdenas, the newly appointed Ambassador of the Republic of Colombia to the Republic of Azerbaijan.
At the meeting, the sides expressed their satisfaction with the current status of relations and stressed the importance of the student-teacher exchange in order to increase the people-to-people contacts.
Ambassador Luís Antonio Dimaté Cárdenas noted that Colombia is keen on development of cooperation with Azerbaijan in all fields and mentioned that he would spare no efforts on further enhancement of bilateral relations during his diplomatic mission.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov wished to Ambassador Luís Antonio Dimaté Cárdenas every success in his diplomatic activities.
During the meeting Ambassador Luís Antonio Dimaté Cárdenas presented a copy of his credentials to Foreign Minister Elmar Mammadyarov.