No:143/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Serbiya Respublikasının fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Neboyşa Rodiçi diplomatik fəaliyyətinin başa çatması ilə əlaqədar qəbul edib
07 iyun 2018 01:37
Görüş zamanı Azərbaycan və Serbiya arasındakı əməkdaşlığın cari inkişaf səviyyəsindən və yüksək səviyyəli siyasi dialoqdan məmnunluq ifadə olundu.Nazir Elmar Məmmədyarov səfir Neboyşa Rodiçin ölkələrimiz arasında dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafı üçün göstərdiyi səylərini yüksək qiymətləndirdi və onun səfir kimi fəaliyyəti dövründə Serbiyanın dövlət və hökumət başçıları, digər rəsmi şəxsləri və parlament nümayəndə heyətlərinin Azərbaycana olan intensiv səfərlərini xüsusilə qeyd etdi.
Səfir Neboyşa Rodiç diplomatik fəaliyyəti müddətində ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi və Azərbaycan və Serbiya arasında tərəfdaşlığın inkişafı üçün səylərini əsirgəmədiyini vurğuladı.

Press release 07 June 2018 01:37
No:143/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Nebojša Rodić, Ambassador of the Republic of Serbia to the Republic of Azerbaijan upon the termination of his diplomatic tenure
07 June 2018 01:37
During the meeting, the sides expressed their satisfaction with the current level of cooperation and high-level political dialogue between Azerbaijan and Serbia.
Minister Elmar Mammadyarov highly appreciated the efforts of Ambassador Nebojša Rodić aimed at development of friendship and strategic partnership relations between our countries and in this regard, particularly emphasized the role of Ambassador in arranging the intensive visits of heads of state and government of Serbia as well as other officials and parliamentary delegations to Azerbaijan.
Ambassador Nebojša Rodić expressed his gratitude for the support to fulfil his diplomatic mission and noted that he speared no efforts to enhance the development of partnership between Azerbaijan and Serbia during his diplomatic mission.