No:142/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) baş direktoru Frensis Qarrini qəbul edib
06 iyun 2018 05:39
Tərəflər Azərbaycan Respublikası və ÜƏMT arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını nəzərdən keçirtdilər.Nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə son illər ərzində əqli mülkiyyət sahəsində bir sıra əsaslı işlərin görüldüyünü bildirərək, dövlət tərəfindən bu sahənin inkişafına xüsusi diqqətin göstərildiyini qeyd etdi.
Tərəflər ÜƏMT və Azərbaycan arasında imzalanmış sənədlərin, eləcə də 2018-2021-ci illəri əhatə edən Tədbirlər Planının əlaqələrin daha da genişlənməsinə xidmət edəcəyinə əminliklərini ifadə etdilər.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü haqqında danışan nazir Elmar Məmmədyarov işğal altındakı ərazilərimizdəki resursların talanmasına yönəlik fəaliyyətlə məşğul olan Ermənistan şirkətlərinin və buradakı tarixi ərazilərimizə istinad edilən saxta ticarət nişanlarının və dəyişdirilmiş coğrafi göstəricilərin ÜƏMT sistemi vasitəsilə təşviq edilməsinə imkan verilməməsinin vacibliyini vurğuladı.

No:142/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Director General of the World Intellectual Property Organization (WIPO) Francis Gurry
06 June 2018 05:39
The sides reviewed the prospects for further expansion cooperation between Azerbaijan and WIPO.Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor that over the recent years substantial works had been carried out in the sphere of intellectual property in Azerbaijan. He emphasized that the Government of Azerbaijan attaches particular attention to the development of this sector.
The sides stressed their confidence that the documents signed between Azerbaijan and WIPO, especially Action Plan for 2018-2021 will serve to the expansion of the relations.
Speaking about the Armenia's military aggression against Azerbaijan Minister Elmar Mammadyarov emphasized the importance of preventing the actions of Armenian companies engaged in illegal exploitation of natural resources in the occupied territories of Azerbaijan, as well as fraudulent trademarks and distorted geographical indications of historical sites via the WIPO system.