No:141/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Uqanda Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq məsələlər üzrə dövlət naziri Henri Okello Oryem ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
03 aprel 2026 18:42
3 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Uqanda Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin beynəlxalq məsələlər üzrə dövlət naziri Henri Okello Oryemin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüş zamanı, Azərbaycan ilə Uqanda arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri geniş şəkildə müzakirə olunub. Diplomatik münasibətlərin qurulduğu son 30 ildə əlaqələrin sürətlə inkişafından məmnunluq ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın Uqanda ilə, ümumilikdə Afrika ölkələri ilə münasibətlərin inkişafına xüsusi əhəmiyyət verdiyini vurğulayaraq, Uqanda ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün mövcud potensialın səmərəli istifadəsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb. Bu çərçivədə iqtisadiyyat, ticarət, kənd təsərrüfatı, enerji, turizm və təhsil sahələrində əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib. Uqandada “ASAN xidmət” modeli əsasında fəaliyyət göstərən Dövlət Xidmətləri Mərkəzlərinin açılışı təqdir olunub.
Tərəflər investisiya imkanlarının təşviqi, biznes dairələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsi və birgə layihələrin həyata keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Görüş zamanı beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilib. Bu çərçivədə, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyət, o cümlədən Hərəkatın sədrlik institutu və “troyka” mexanizmi çərçivəsində əməkdaşlığın faydalı olduğu, çoxtərəfli platformalarda qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsinin önəmi vurğulanıb.
Azərbaycan tərəfindən beynəlxalq təqaüd proqramları çərçivəsində, o cümlədən Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələr üçün nəzərdə tutulmuş proqram çərçivəsində Uqanda tələbələrinin Azərbaycan ali təhsil müəssisələrində təhsil imkanlarından faydalandığı məmnunluqla qeyd olunub.
Regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri, habelə qlobal çağırışlar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov keçmiş münaqişə, post-münaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət, bərpa və quruculuq işləri, eləcə də sülh gündəliyinin irəlilədilməsi istiqamətində atılan addımlar barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb.
Görüşdə tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələləri nəzərdən keçiriblər.
Eyni gündə, Azərbaycan və Uqanda Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfdən xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev, Uqanda tərəfdən isə Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq məsələlər üzrə dövlət naziri Henri Okello Oryem rəhbərlik edib.

No:141/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Minister of State for International Affairs of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uganda Oryem Henry Okello
03 April 2026 18:42
On 3 April, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the delegation led by the Minister of State for International Affairs of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uganda, Oryem Henry Okello.
During the meeting, the current state and prospects for the development of bilateral relations between Azerbaijan and Uganda were discussed in detail. Satisfaction was expressed with the rapid development of relations over the past 30 years since the establishment of diplomatic relations.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that Azerbaijan attaches special importance to the development of relations with Uganda, as well as with African countries in general, and highlighted the importance of effectively utilizing the existing potential for expanding cooperation with Uganda. Within this framework, opportunities for cooperation in the fields of economy, trade, agriculture, energy, tourism and education were reviewed. The opening of Public Service Centers operating in Uganda based on the “ASAN service” model was welcomed.
The sides noted the importance of promoting investment opportunities, expanding relations between business circles, and implementing joint projects.
During the meeting, particular attention was paid to issues of cooperation within the framework of international organizations. Within this framework, it was emphasized that interaction within the framework of the Non-Aligned Movement, including cooperation within the framework of the chairmanship institution of the Movement and the “troika” mechanism, is beneficial, and the importance of continuing mutual support within multilateral platforms was underlined.
It was noted with satisfaction that Ugandan students benefit from educational opportunities at higher education institutions of Azerbaijan within the framework of international scholarship programs implemented by Azerbaijan, including the program intended for Member States of the Non-Aligned Movement.
An exchange of views was held on regional and international security issues, as well as global challenges.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about the former conflict, the current situation in the region in the post-conflict period, restoration and reconstruction works, as well as the steps taken towards advancing the peace agenda.
During the meeting, the sides reviewed other bilateral and regional issues of mutual interest.
On the same day, political consultations were held between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Uganda. The political consultations were led by the Deputy Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, Yalchin Rafiyev, and by the Minister of State for International Affairs of the Ministry of Foreign Affairs of Uganda, Oryem Henry Okello, from the Ugandan side.